VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další tři přírodní památky v regionu nově zaměřené

Nový Rychnov, Obrataň - Po přírodní rezervaci Křemešník a přírodní památce Ostražka převyhlásila tento týden krajská rada další tři zvláště chráněná území na Vysočině.

19.4.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Úpravou prostorového vymezení a zpřesněním skutečného stavu hranic památek nově prošly přírodní památky Kocoury, Křižník a U Bezděčína. Celková nová výměra těchto tří „staronových“ památek se blíží 2,5 ha.

Hlavním důvodem pro převyhlášení stávajících výše zmíněných přírodních památek je jejich prostorové vymezení, které vždy přesně neodpovídalo výskytu předmětu ochrany nebo z důvodu nejednoznačného vymezení chráněného území ve zřizovacích dokumentech.

V případě přírodní památky U Bezděčína (ok. Pelhřimov, blízko obce Obrataň) byl z vymezení vypuštěn smrkový porost lesa, na který není nutno vyhlašovat předmět ochrany. Naopak nově je do území přírodní památky zahrnuta malá část olšiny na severovýchodním okraji s výskytem bledule jarní.

U přírodních památek Křižník a Kocoury (přírodní park Svratecko) došlo k úpravám rozloh území, které spočívaly ve vypuštění částí pozemků, na kterých se běžně zemědělsky hospodaří. Předmětem ochrany přírodní památky Křižník zůstávají dobře zachovalá travino-bylinná společenstva s výskytem řady zvláště chráněných a významných rostlinných druhů.

Přírodní památka Kocoury je tvořena remízkem vzniklým na kamenných snosech a vystupujícími drobnými skalkami s dřevinným porostem. Předmětem ochrany tohoto území zůstala dobře zachovalá travino-bylinná společenstva významných druhů rostlin a populace zvláště chráněné sasanky lesní.

V kraji Vysočina je celkem 172 maloplošných zvláště chráněných území. Z toho 44 jich je v rámci CHKO. Kraj Vysočina má ve své působnosti 118 zvláště chráněných území kategorie přírodní památka nebo přírodní rezervace. V letošním roce kraj předpokládá, že u zhruba 10 z nich dojde k úpravě prostorového vymezení.

V nejbližší době bude krajské radě předložen návrh na nové vyhlášení např. přírodní památky Laguna u Bohdalova, Rašeliniště u Vintířova, Ivaniny rybníčky a přírodní rezervace U Miličovska, Doupský a Bažantka.

19.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení