„Návrh zákona jedině vítám. Bylo by dobře, kdyby se to vyřešilo co nejdříve,“ uvedl starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Čím dříve, tím lépe

Zákon uvítají i obce Červená Řečice, nebo Želiv. „Kvůli nejasnému majiteli pozemků jsme byli nuceni změnit územní plán města. Přijetí zákona umožní vyřešit i další nejasnosti v obci,“ informoval starosta Želiva Karel Chmel.

„Co se týče Pelhřimova, tam byl problém spíše v tom, že nevíme, které pozemky se budou církvi vracet. Pravděpodobně ty, které vlastní pozemkový fond. Kvůli tomu jsme vedli i jeden zdlouhavý spor,“ uvedl vedoucí hospodářského odboru Stanislav Kropáček.

Restituce chtějí všichni

V současné době se jedná o tom, jakým způsobem se stát s církvemi vypořádá, tak, aby to bylo přijatelné pro obě strany. „Restituci chceme všichni. V prvním čtení v poslanecké sněmovně ovšem tento zákon neprošel, protože nedošlo ke shodě. Členové poslaneckého klubu chtějí upřesnit majetek, který se bude vydávat a také podrobnější specifikaci,“ uvedl poslanec Milan Šmíd.

Ten dodal, že vláda tyto požadavky doplnila, a zákon by měla poslanecká sněmovna probírat znovu tento týden. „Doufáme, že teď už zákon projde do druhého čtení, kde by se mohly dělat další změny,“ doplnil.

Bezplatný převod se nepředpokládá

Zákon by měl i přes průtahy, které přijetí návrhu provázejí, od nového roku platit. Otázkou zůstává, jak církev dále s navráceným majetkem naloží. Předpokládá se, že některý majetek prodá. Zda ale bezplatně převede některé pozemky na obce, to není jasné. „O tom je v tuto chvíli složité diskutovat. Vzhledem k rostoucím cenám za pozemky lze těžko předpokládat, že někdo něco bezplatně převede. Není ale vyloučeno, že se některé obce s církví dohodnou,“ spekuloval Šmíd.