Na jihlavském Masarykově náměstí se sejde 1100 dětí ze základních škol. Vytvoří tím obrovský kruh a v rukou budou držet zapálenou svíčku.

„Chceme tím upozornit na stále větší problém, jakým hrozba onemocněním AIDS v Česku je,“ vysvětlila Jana Korytová z OS Spektrum Vysočina. Korytová předpokládá, že podobný projekt nemá obdoby v rámci Evropy a možná i světa.

„Domnívám se, že v lidech zanechá tato akce správný dojem, když si uvědomí, že každé jedno dítě se svíčkou představuje jednoho nemocného člověka HIV a AIDS u nás,“ podotýká Korytová.

Vzhledem k počtu dětí, které budou v ruce držet svíčku na jednom místě, se očekává, že padne v tomto směru i nový český rekord. Na místě proto budou i komisaři Agentury dobrý den z Pelhřimova.

„Pokud se sejde avizovaný počet lidí, mohl by rekord padnout. Zatím poslední podobný rekord padl před sedmi lety ve Dvoře Králové nad Labem, kde se sešlo 784 lidí sesvíčkami v rukou,“ poznamenal Miroslav Marek z pelhřimovské agentury.

Na jihlavské akci zahrají bubeníci z Prahy, zazní píseň od britské skupiny Qeen, jejíž zpěvák Freddie Mercury zemřel na AIDS.

Sdělí aktuální čísla

Podle aktuálních čísel se v Česku od roku 1985, kdy začalo testování na HIV, do konce letošního března nakazilo 1090 lidí, 247 z nich onemocnělo AIDS a 134 na zatím nevyléčitelnou nemoc zemřelo. Na Vysočině je dosud evidováno 12 HIV pozitivních lidí a dva již zemřeli na AIDS.

„Vysočina a Pardubický kraj patří mezi kraje s nejmenším počtem nakažených. Aktuální čísla za měsíc duben budou k dispozici na chystané akci v Jihlavě,“ podotkl ředitel Domu světla v Praze Miroslav Hlavatý.

Na akci do Jihlavy by měla přijet například ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková nebo Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Účastníci akce se také dozví praktické informace – například i to, kde si lze nechat anonymně udělat HIV testy.