Jak vysvětlil vedoucí Mravence Václav Kos, celá akce je výsledkem smlouvy mezi Lesy České republiky a Českým svazem ochránců přírody. „Jde o to, že lesy budky vyrobí a ochránci přírody je pověsí,“ ve stručnosti nastínil Kos.

Při samotném vyvěšování nemohli chybět ani mladí „mravenci“, členové spolku Ještě není pozdě, kteří se víkendového pobytu zúčastnili.

„Je to tu prima. Bydlíme v hájovně nedaleko Čejkova. Je nás deset a čtyři dospělí,“ uvedla Šárka Králová, která je členem klubu již šestý rok. A že za sobotu nachodila téměř pětadvacet kilometrů? „To mi vůbec nevadí. Není mi ani zima. Jsem tady ráda a baví mě to,“ usmála se Šárka.

Věšení jedné budky zabere podle jednoho z účastníků Tomáše Ženíška maximálně pět minut.

„Vážně. Nic na tom není. Jde jen o to vylézt po žebříku nahoru, zatlouct hřebík, ten pak ohnout a na něj pověsit budku,“ zručně předvedl třináctiletý Tomáš.

Zabydlí se každá

Nové ptačí obydlí je vždy označené pořadovým číslem a rokem vysazení.

Každá nově zavěšená budka se pak zakreslí do porostní mapy. To se využije za dva roky od osazení, kdy se budky čistí. Za sobotu zvládli ochránci přírody rozvěsit všech tři sta sejkorníků, rechkovníků a šoupálkovníků.

„V prvním roce se jich obydlí zhruba jedna třetina. K užitku však budou postupně všechny budky. Neslouží jenom ptákům. Mnohdy v nich najde útočiště třeba plšík. Často slouží jako obydlí také sršňům či vosám,“ uvedl Václav Kos.

Neděle pak patřila vyvěšování deseti budek pro sovy, konkrétně puštíky obecné. „V letošním roce bychom rádi ještě vyčistili 150 starých budek,“ prozradil další plány Václav Kos.