Kromě tradičního kroužkování narozených mláďat hnízda kontrolovali a opravovali. Projeli téměř celý region. Například na Táborsku prohlédli 30 míst, obsazených jich byla necelá polovina. V nich okroužkovali 29 nových mláďat chráněného čápa bílého, o 13 více než loni, řekl novinářům vedoucí týmu Stanislav Chvapil.

"V počtu čápat je letošní rok lepší než oba předchozí. Stavy jsou vyšší, i když úplně výborné to není," uvedl sedmdesátiletý bývalý středoškolský profesor. Počty čapí populace přitom za posledních 40 let mírně klesají. Jedním z nejhorších byl podle Chvapila rok 2005. Kvůli přírodním kalamitám se spousta čápů vracela o měsíc později nebo dokonce zahynula. Ti, co přežili, nestačili vyvést mladé.

Ornitologové v posledních týdnech okroužkovali čápata v severních Čechách a ve Středočeském kraji. Skupina každoročně monitoruje čapí populaci i na Slovensku. Mladí opeřenci na nohu dostávají kroužek s číselným kódem. Díky němu lze ptáky sledovat při hnízdění nebo přezimování. Při značkování si ornitologové hnízdo nejprve prohlédnou dalekohledem. Pokud jsou tam i čapí rodiče, zjistí, zda mají kroužek a co je na něm napsáno.

"Objevili jsme tak nejstaršího čápa v novodobé československé historii, kterému bylo 22 let. Čáp byl kroužkován ve Štěkni na Strakonicku a hnízdil v Plané nad Lužnicí. Průměrný dospělý jedinec se dožívá osm až deset let," uvedl Chvapil.

Ornitologové letos zaznamenali také jednu raritu. V Blatné na komíně lihovaru čáp přečkal letošní zimu. Běžně přitom tito ptáci odlétají za teplem na jih Afriky. Čáp v Blatné i úspěšně zahnízdil. Tři ze čtyř nových mláďat ale nemohli ochránci přírody okroužkovat, neboť ptáci již létají.

"Bude zajímavé sledovat, jak se mláďata zachovají. Zda taky zůstanou nebo se rozhodnou letět na jih," uvedl člen přírodovědného týmu Ivo Michalička.

Kvůli ptačí chřipce skupina ochránců přírody letos také zpřísnila hygienická opatření. Po každém výstupu na komín, kam se dostávají s pomocí hasičské techniky, čeká na kroužkovatele důkladná desinfekce.

Ochránci přírody ale nenacházejí jen prázdná hnízda či čapí páry bez mláďat. V Chýnově a Plané nad Lužnicí na Táborsku, v Bratronicích na Strakonicku a v Milíně na Příbramsku letos objevili shodně čtyři mláďata, obvykle bývají dvě až tři. Velkou raritou je šest čápat.

Kroužkování čápů se obvykle stává významnou událostí i pro některé majitele nemovitostí, jež ptačím rodinám dlouhodobě poskytují hnízdiště. Lidovecký senátor Josef Kalbáč má na svém domě v Třebohosticích na Strakonicku nejstarší hnízdo na jihu Čech. Loni se v něm objevila mláďata, letos ale čápi nezahnízdili.

"Měl to být 100. přílet na hnízdo. Nevím, proč se čápi neobjevili," řekl ČTK Kalbáč, jehož předci zaznamenávají život mnoha čapích generací v rodinné kronice už od roku 1908. V roce 1978 zde čápi dokonce vyvedli šest mladých, což se podle odborníků v Česku stalo v historii jen čtyřikrát.

V Česku hnízdí každoročně zhruba 800 párů čápů bílých, dalších asi 400 hnízd je prázdných. Nejvíce čápů ale z afrických zimovišť přilétá do Polska, kde se přes léto zdržuje až 30.000 párů.