Zatímco loni evidoval pelhřimovský městský úřad 935 psů, letos je jich o 36 více.

„V letošním roce máme v evidenci pro Pelhřimov a přilehlé obce 971 psů,“ prozradila Marie Kohoutová z oddělení místních poplatků pelhřimovského městského úřadu.

Lidé žádají tvrdší postihy

O tom, že mnozí chovatelé při venčení svého čtyřnohého miláčka jaksi pozapomenou uklidit psí hromádku, se denně přesvědčují nejen obyvatelé Pelhřimova, ale i ostatních měst v okrese.

„Někteří majitelé psů jsou dost neukáznění. Podle mě není takový problém sebrat psí exkrement do sáčku a vyhodit do koše,“ podotkla Drahomíra Zemanová.

Mnozí obyvatelé pelhřimovského sídliště už tak smířliví nejsou a žádají tvrdší postihy pro neukázněné pejskaře. Právě na travnatých plochách v panelákové zástavbě se psí výkaly povalují nejvíce.

Zjistit viníka není jednoduché

„Je to bezohlednost, hlavně v místech, kde si hrají malé děti. Je sice pravda, že mnozí si po svých psech uklidí, ale stále existuje spousta lidí, kterým je to jedno. Těm by se za to měly dávat větší pokuty,“ konstatovala Jana Randová.

Bohužel ale právě v těchto případech je velice těžké dopadnout viníka přímo při činu.

Navíc ani pelhřimovští policisté se těmito případy nezabývají. „Policie v této situaci pokutu dát nemůže. To je čistě v kompetenci města,“ podotkla policejní mluvčí Hana Kotková.

Městský úřad ale od začátku roku neudělil pokutu ještě ani v jednom případě.

„Zatím vždy, když jsme něco takového zjistili, stačilo pouze upozornění. K pokutě bychom přistoupili až při opakovaném jednání,“ uvedl Jaroslav Hraníček z úseku veřejného pořádku.

Jak ale přiznává, zjistit, kdo je ve skutečnosti viník bývá největší problém.

„Pokud se na nás někdo obrátí se stížností, tak se na tu konkrétní lokalitu samozřejmě zaměříme. Usvědčit toho, kdo po svém psovi neuklidil, nebývá jednoduché,“ dodal Hraníček.

Záleží tedy především na odpovědnosti majitelů psů. Ti se navíc už ani nebudou moci vymlouvat na nedostatek míst, kde jsou umístěny stojany se sáčky.

Stojanů se sáčky ve městě přibyde

Město totiž nyní chce navýšit počet míst, kde budou tyto stojany rozmístěny. „Nově jich bude zhruba kolem třiceti, a to v různých lokalitách města,“ řekl Josef Slavětínský, vedoucí odboru životního prostředí. Jak dodal, budou hlavně na místech, kde se psi venčí nejčastěji. Pelhřimovští se jich dočkají například v ulicích Pražská a Táborská, v městských sadech, okolo pelhřimovských rybníků nebo na Karlově náměstí.