„Podstatou je distribuce nejkvalitnějších filmů staršího data, některé vznikly například už v roce 1920, ale i novějších, které získaly nějaké významné ocenění. Jde vlastně o to nejlepší, co bylo v české i světové kinematografii natočeno,“ prozradil vedoucí pelhřimovského kina Zdeněk Zieman.

Deset vybraných filmů se po českých kinech promítá už od poloviny ledna. V Pelhřimově se diváci mohou těšit na osm z nich. Prvním byl v pondělí film Želvy mohou létat režiséra Bahmana Ghobadiho. „Šlo o první irácký film natočený po pádu Saddáma Husajna,“ podotkl Zieman.

Filmy pro náročné diváky

Jak už samotné náměty filmů napovídají, nejedná se o umění pro široké masy lidí. Přesto se i kino v Pelhřimově může pochlubit celkem slušnou návštěvností.

„Zájem ze strany diváků se různí podle uváděného filmu. Obecně se dá říci, že každý z nich navštíví průměrně třicet lidí,“ řekl Zdeněk Zieman.

Jak dodal, velkým diváckým lákadlem by mohl být film, který kino uvádí už příští pondělí. Snímek nese název Zabriskie Point a jde o velmi provokativní dílo slavného italského režiséra Michelangela Antonioniho. Filmové lahůdky uvedené v rámci Projektu 100 si mohou diváci vychutnat vždy v pondělí a v úterý od osmi hodin večer. Poslení snímek bude uveden 6. května.

Projekt 100 v Pelhřimově
Datum Film Režie
14. 4. Želvy mohou létat (2004) Bahman Ghobadi
15. 4. Nenápadný půvab buržoazie(1972) Luis Bunuel
21. 4. Zabriskie Point (1970) Michelangelo Antonioni
22. 4. Svatá hora (1973) Alejandro Jodorowsky
28. 4. Nový svět (2005) Terrence Malick
29. 4. Ty, který žiješ (2007) Roy Andersson
05. 5. Náměstí Spasitele(2006) Krzysztof Krauze
06. 5. Aguirre, hněv Boží (1972) Werner Herzog