Díky novele zákona o střetu zájmů totiž musejí do 30. června zveřejnit majetek stejně, jako například politici. „Jsou to veřejně činí lidé, takže své příjmy by odhalit měli,“ souhlasila Pavlína Skalová stejně jako velká část běžných lidí.

Úředníci a představitelé obcí už tak nadšeni nejsou.

Jen na městském úřadu v Pelhřimově se tato povinnost týká více než dvaceti lidí. Většinou se shodují na tom, že jde pouze o další papírování navíc, které zdržuje od práce.

„Podle mého názoru tato věc stejně nic neřeší. Osobně s tím problém nemám. Nechápu ale, jak může pomoci, když například zveřejním, jak drahé bylo třeba moje auto,“ vyjádřil se pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek.

Povinnost navíc

Podobně reagoval také Josef Jůzl, vedoucí jednoho z odborů humpoleckého městského úřadu.

„Přiznat majetek mi nevadí, ale smysl to podle mě nemá. Pokud někdo má co skrývat, stejně může formulář vyplnit tak, jak se mu to hodí. Pochybuji, že to někdo bude detailně kontrolovat,“ upozornil Jůzl.

Kdokoli ale bude chtít, může si podat písemnou žádost na příslušném městském úřadě a poznat tak tajemství majetkových poměrů třeba starosty. Ke zveřejnění svého majetku jsou ale nově nuceni například i ředitelé škol. Ti by své příjmy měli veřejně přiznat už za tento rok.

Mají totiž smůlu v tom, že spadají do kategorie vedoucích zaměstnanců příspěvkových organizací zřizovaných státem či obcemi. Ti nakládají se státními penězi a rozhodují ve správním řízení, a proto musí ze zákona odhalovat své soukromí.

„Doufám, že do doby, než se nás to začne týkat, někdo tuto povinnost zase zruší. Je to prostě nesmysl, který nemá žádné opodstatnění,“ podotkl ředitel pelhřimovské obchodní akademie Radoslav Kučera.

Hrozí pokuta i trestní stíhání

Navíc to podle něj může v krajním případě ovlivňovat rozhodnutí rodičů pro umístění dítěte na školu, nebo naopak posloužit k vyřizování účtů, když se dítě na školu nedostane.

Pokud by měl kdokoli pocit, že majetek dotyčné osoby neodpovídá jeho přiznání, může na to upozornit a provinilci by pak hrozila až padesátitisícová pokuta, nebo třeba trestní stíhání. To pokud by se ukázalo, že jeho majetek neodpovídá legálním příjmům.