Pelhřimovská policie od počátku roku zaznamenala již sedm takovýchto dopravních nehod, přičemž bez zranění se neobešla žádná z nich.

„Lidé na kole nejsou ničím chráněni, a proto i nehody a případná zranění mohou být velmi vážná,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kotková.

To potvrzuje i lékařka z pelhřimovské chirurgické ambulance Lenka Rabasová. „K nejvážnějším úrazům na kole patří poranění hlavy. V některých případech mohou být lidé přímo ohroženi na životě,“ konstatovala lékařka.

Jak dodala, v posledních dnech zaznamenali nárůst poranění způsobených pádem z kola.

„Naposledy jsme ošetřovali zlomeniny obou zápěstí, ale měli jsme tu i poranění pánve,“ podotkla Rabasová.

Květen není pro cyklisty štastný

Nejvíce ohrožené jsou přitom malé děti. Ty v žádném případě nesmějí zapomínat na ochrannou přilbu, která je navíc do osmnácti let ze zákona povinná.
„Někdy může i zachránit život. Samozřejmostí by měla být zvýšená opatrnost jak ze strany řidičů, tak samotných cyklistů. Ti by si měli vybírat méně frekventované silnice a nezapomínat ani na vhodné reflexní oblečení,“ doporučila Kotková.

Letošní květen ve statistice patří spíše k měsícům s vysokou nehodovostí. Zatímco loni za celý měsíc bourali pouze dva lidé na kole, letos jsou už v polovině měsíce hlášeny tři případy.

„Poslední nehoda se stala v neděli mezi Lhotkou a Metánovem. Čtyřicetiletý muž přehlédl propadlé místo na vozovce, do kterého vjel. Následkem pádu byl těžce zraněn a převezen do nemocnice,“ popsala Kotková s tím, že alkohol byl u muže vyloučen.

Bohužel ani alkohol na kole nebývá výjimkou, přitom ale i tady platí stejná pravidla jako v autě. Pokud policista zjistí, že cyklista před jízdou pil, hrozí mu trestní stíhání a až padesátitisícová pokuta ve správním řízení.

Alkohol na kole není výjimkou

Na to zřejmě pozapomněla jednadvacetiletá dívka z Humpolce, která v minulém týdnu kvůli alkoholu nezvládla jízdu na kole na parkovišti u humpolecké Billy. Bylo jí naměřeno 2,22 promile v dechu.

Přestože lidé, kteří si alkohol před jízdou neodpustí, většinou ohrožují pouze sami sebe, chystají policisté i na ně pravidelné kontroly.
„V letních měsících, kdy je na silnicích největší počet cyklistů, připravujeme testy na alkohol i pro ně. V rámci těchto policejních akcí jsou kontrolováni například i chodci na přechodech,“ uzavřela Kotková.