Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá klientům pěti sty až sedmi sty korunami ročně. Podle toho, jestli se jedná o dítě, studenta nebo dospělého.

Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje příspěvek na helmy v podobě pětistovky pouze pro děti do patnácti let.

„Rodiče příspěvku na nákup přileb pro ratolesti hojně využívají. Často se na něj i chodí sami zeptat,” potvrdila Libuše Kepková, referentka pelhřimovské pobočky VZP.

Zvýšený zájem o helmy hlásí i prodejci sportovních potřeb. V zimě jde na odbyt hlavně snowboardová a lyžařská ochrana hlavy.

„Na každou pátou prodanou helmu si zákazníci nechávají připlácet od pojišťovny,” odhadl Marek Kocián z pelhřimovského Velosportu a dodal, že rok od roku roste zájem o snowboardové, i o cyklistické helmy. Při nákupu by se lidé měli řídit především kvalitou.

„Dražší přilby bývají pohodlnější. Vyrábí se z lehčího materiálu a mají nastavitelné zapínání. Ale i levnější helmy certifikované Evropskou unií jsou kvalitní,” vysvětlil další z pelhřimovských prodejců Miroslav Vacík.

Úrazy nezlehčovat

Nebezpečí zranění hlavy na sjezdovkách či silnicích by sportovci podle lékařky Lenky Rabasové z chirurgického oddělení pelhřimovské nemocnice neměli zanedbávat.

„Zranění ze sjezdovek je letos zásluhou nedostatku sněhu méně. A doufejme, že to tak zůstane i během nadcházející cyklistické sezony. Lidé by rozhodně neměli nic nechávat náhodě a přilby používat,” doporučila Rabasová.

“Úrazy hlavy v lepším případě končí otřesem mozku. V tom horším si sportovci mohou způsobit až prasknutí lebky nebo vnitřní krvácení,” dodala lékařka.
Bez přilby si nyní už netroufne na sjezdovku ani mladá snowboardistka Jitka Mrázková. „Letos na horách jsem první dva dny helmu nenosila. Další den jsem si ji vzala. A to bylo štěstí, protože mě v tlačenici na vleku udeřila do hlavy kotva. Raději nemyslím na to, jak by všechno dopadlo, kdybych helmu neměla,” vyprávěla Mrázková.

Nela Kyselová