VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijeli pomoci lidu, přitom kradli maso se zbraní v ruce

Žirovnice - Spatřil sovětské okupanty dost možná jako první člověk v republice. I po čtyřiceti letech má tu scénu před očima, jakoby se přihodila včera. A nebylo o co stát.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Jedna z vzácných fotografií své doby zachycuje první obrněné transportéry s okupanty na tehdejším jihlavském Náměstí Míru, nyní Masarykově náměstí.Foto: Reprofoto: Státní okresní archiv

Žirovnický rodák Jan Voharčík sloužil vlasti u silničního vojska v severočeských Vejprtech. Jako správný správce proviantu seděl 21. srpna 1968 nad denními výkazy. V půl deváté ráno to přišlo.

Neklepali na bránu

„Zničehonic jsem zaslechl zvenku děsný lomoz. Přiskočil jsem k oknu a co nevidím. Z východoněmecké strany hranice se k nám blížila obrněná kolona. Vpředu transportér, za ním tři tanky, na konci další obrněnec. Jeden z nich rozrazil hraniční bránu i betonové hranoly, za chvilku už tanky otáčely hlavněmi na cvičišti,“ vybavuje si jednašedesátiletý muž otřesný zážitek stále v živých barvách.

Na pomoc lidu

Události poté nabraly rychlý spád. Vojáci vyskákali z tanku, po krátkém hovoru s veliteli útvaru a několika telefonátech s ústředím bylo takřka jasné, kolik udeřilo.

Čeští vojáci dostali od nadřízených doporučení snažit se s Rusy domluvit. „Jejich četař dlouho zarytě mlčel. Když ale zjistil, že umím rusky, dali jsme se do řeči. Vypadlo z něho, že jedou pomoci českému lidu. Že prý tu zuří protisocialistická revoluce. Když jsem mu říkal, že se tu nic takového neděje, kroutil zarputile hlavou. To už se blížila jedenáctá hodina a s ní legendární televizní hlášení Kamily Moučkové, kdy všechno vyšlo najevo,“ vzpomíná Voharčík.

Podle něho byli sovětští nájezdníci ve zbědovaném stavu. Přijeli zcela vyčerpáni několikadenním hladověním. K jídlu se váže i drastická příhoda, kvůli které žirovnický pamětník srpnových událostí předčasně odešel z armády.

Hladové přepadení

Jeho zásobovací náklaďák se stal na zpáteční cestě z chomutovské masny a mlékárny terčem přepadení. „Všechno se seběhlo strašně rychle. Z lesa se proti nám vyhrnul obrněnec. Z něho vyskákali šikmoocí vojáci, postavili nás před nárazník tatrovky a křičeli, co vezeme. Když se dozvěděli, že máme naložené potraviny, přeložili proviant do auta, které tam mezitím nepozorovaně nacouvalo, a zmizeli. Celou dobu na nás přitom mířili nabitými samopaly,“ vypráví s dramatickým výrazem v hlase.

Útočníci fyzicky nikomu neublížili. Voharčík však utrpěl silný duševní šok. Nepomohla ani léčebná kúra v pražské vojenské nemocnici. Asi za měsíc si jej pozvali před komisi, kde jeho vojenskou knížku „ozdobily“ dva červené škrtance kvůli těžkému neurastenickému syndromu.

Zlo v lidech zůstalo

Osudová osmašedesátka poznamenala Jana Voharčíka na celý život. Se čtyřicetiletým odstupem již pohlíží na tehdejší události s lehkým nadhledem, přesto se nemůže zbavit pocitu hořkosti.

„Nenávist k Rusům přetrvala. Tím, co tehdy udělali, ztratili u většiny Čechů veškerý kredit. A vůbec nejhorší je to, že zlo přetrvává mezi lidmi dodnes,“ posmutněle uzavírá Jan Voharčík povídání o neveselých událostech.

Události prvího dne okupace

– ve středu 21. srpna po šesté hodině ráno zahájilo okresní rozhlasové studio své vysílání zprávou, že Okresní výbor komunistické strany Československa přijal stanovy odsuzující okupaci

– sovětští vojáci projížděli přes pelhřimovské náměstí. Kolona pokračovala do Nádražní ulice. Průjezd úzkou Rynáreckou bránou znamenal pro vojenskou techniku komplikace. Pamětníci popisují jeden z automobilů s velkým dělem, který se uvnitř zasekl

– na zdi domu na rohu ulic Pražská a Hrnčířská se objevil ruský, německý a český nápis Co zde chcete okupanti? Naši zem – naši krev? Jděte domů!!!

– s ruskými jednotkami se podle kronik poprvé setkali obyvatelé Košetic a Pacova. Jeden z tanků okupační armády narazil do domu v Černovicích a těžce přitom zranil starší ženu
21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení