„Barunka si čistí zoubky dvakrát denně. Musím na ni dohlížet, protože by si skartáčkem spíše hrála a efekt by nebyl takový. Na pravidelnou kontrolu u naší zubařky si uděláme čas vždy,“ tvrdila maminka osmileté Barunky Lenka Štěpánová zPelhřimova.

„Kámen úrazu je to, že děti hodně pijí ovocné nápoje a hlavně jedí sladkosti. Téměř nic sladkého pro ně přitom není příliš zdravé,“ postěžovala si doktorka Dagmar Dvořáková. Ta vzápětí dodala. „Doporučuji rodičům, aby zoubky svým ratolestem začali čistit již od prvního roku, kdy se začínají prořezávat.“

Děti se mnohdy návštěvy vordinaci bojí, protože jsou zastrašovány kamarády. Naštěstí se vmnoha mateřských školách koná program zaměřený na prevenci onemocnění zubů, a tak se dětičky již vraném věku učí, jak se správně starat o svůj chrup.

„Program pořádáme již sedmým rokem. Každé dítě tady má svůj kartáček a pastu a pravidelně po obědě, než jdeme odpočívat, si čistí zoubky. Dokonce navštěvujeme i hodnou paní doktorku, která dětem ukáže ordinaci, aby se sprostředím seznámily,“ potvrdila ředitelka mateřské školy Pod Náspem Jana Dušková.

Další přínosnou akci každoročně pořádá městská knihovna vPelhřimově. Zde si především děti zmateřských školek prohlédnou maketu chrupu a odborníci jim předvedou dokonalou ústní hygienu. „Prevence se na děti valí ze všech stran a snad právě proto se kazivost zubů u dětí vposlední době snižuje,“ pochvalovala si lékařka.