Stačilo postát několik málo minut u jednoho z čerstvě vymalovaných pelhřimovských přechodů. Řidičů, kteří lidem přešlapujícím na obrubníku nezastavili, bylo o poznání více než těch slušných.
 
„Přechody jsou nyní lépe vidět, žádnou další změnu jsem ale nezpozorovala. Člověk si musí pořád dávat dobrý pozor,“ pokrčila rameny Kateřina Marková, jen co přešla rušnou Pražskou silnici.

Přelud v podobě prahu nepomáhá

Auto se mockrát mihlo před nosem i Jitce Máchové. „Spoléhat se na tohle malování nedá,“ poznamenala chodkyně.
 
Speciální nástřiky nepovažuje za všelék ani velitel uniformovaných policistů Martin Souček. „Je to jeden z prvků pasivní bezpečnosti. Spoléhat se jen na to, že mě tento optický klam ochrání, by se nemuselo vyplatit,“ upozornil Souček na nepozornost až bezohlednost některých řidičů. Lidé z krajského úřadu vybrali společně s policisty a dalšími odborníky několik desítek nebezpečných přechodů na silnicích první až třetí třídy.
 
Nového značení se dočkaly třeba pelhřimovská Pražská ulice či humpolecký průtah u sportoviště. „Snažili jsme se upozornit na místa, která jsou z pohledu chodců i řidičů méně přehledná,“ řekl Souček.
 
Nové přechody mají oproti těm obvyklým plastický nástřik. „Využíváme grafické metody, jejíž podstatou je optický klam. Ten by měl přinutit řidiče snížit rychlost a zastavit v bezpečné vzdálenosti od přechodu,“ vysvětlil krajský koordinátor prevence kriminality Josef Pokorný.
 
Optický klam spočívá v tom, že při přiblížení k přechodu se před řidičem zjeví překážka v podobě vyvýšeného přechodu.
 
Policisté hodlají účinek nových přechodů bedlivě sledovat. „Pokud se novinka během určité doby osvědčí, pokusíme se o její rozšíření i na další místa,“ doplnil Souček.
 
Jeho kolegové napočítali v předchozích dvou měsících pět sražených lidí na přechodech. V Humpolci pokosila auta dva seniory, v Kamenici dítě. V Pelhřimově si odnesla mladá žena lehké zranění, důchodkyně vážnou újmu.