„Nevíme moc, na co jdeme, jen že se to týká dopravní bezpečnosti,“ řekla pedagožka z Havlíčkova gymnázia Květa Růžičková.

„Snad to k něčemu bude dobré, jsme už oba také řidiči,“ shodli se oktaváni Martin Hyrš a Iveta Králová.

Po vstupu do sálu se ale nikdo nestačil divit. Na pódiu probíhala diskotéka s tancem a světelnou show. Na pozadí hlasité hudby vítal diskžokej příchozí typickým „odvázaným“ stylem.

Vychovat příkladem

Nešlo však o planý pokus vlichotit se mládeži, aby následně lépe strávila přednášku. Celý pořad byl komponován tak, aby se diváci vcítili do atmosféry večera na diskotéce. Právě po takových akcích mnoho mladých usedá za volant s alkoholem v krvi, aniž by domysleli, co tím riskují.

Jakmile hudba dozněla, objevily se na promítacím plátně výjevy z dopravních nehod mladých řidičů. Své zkušenosti ze smrtelných nehod postupně sugestivním stylem podal policista, hasič i člen záchranné služby. Matka, která ztratila syna - motorkáře, vylíčila své strašlivé zkušenosti. Nakonec se studentům představila sedmadvacetiletá Gabriela Knapová, kterou nehoda způsobená neuváženě rychlou jízdou na silné motorce upoutala na invalidní vozík (na snímku vpravo).

„Překvapilo mne, že se nebáli ukázat to všechno v tak syrové podobě, i s krví,“ řekla Petra Březinová z přibyslavské zdravotní školy. „Teda, čekal jsem klasickou přednášku o bezpečnosti… Největší dojem na mne udělalo, jak se ta motorkářka dokázala vyrovnat se svým zraněním,“ připojil se gymnazista Martin Takáč.