„Je příliš velké a mohlo by zavadit o fasády a střechy domů,“ odůvodňoval starosta Žirovnice František Plešák. Obyvatelům Perek už ale došla trpělivost.

„Pokud tato situace nejde řešit jinak, žádáme o poskytnutí slevy z poplatků za svoz odpadů,“ stojí v petici adresované radnici, kterou podepsala většina obyvatel domů v Perkách.

Těžké popelnice, plné odpadků

„Můj manžel je přes týden pryč, a tak se musím s těžkou popelnicí rvát sama, a na okraj ulice je to pěkný kousek,“ povzdychla si iniciátorka petice Erika Kořínková.

O něco jednodušší to má Miroslav Haška. A to hlavně díky své vynalézavosti.

„Vyrobil jsem si rudlík. Je to s ním snazší. I tak je to ale otrava,“ dodal Haška. Jak potvrdil ekolog Městského úřadu v Žirovnici Milan Kořínek, popelářské auto do ulice kdysi jezdilo. Bylo to ale před třiceti lety. „Nákladní auta tehdy byla menší, a tak se tam bez problému vešlo,“ sdělil Kořínek.

Vypadá to ale, že obyvatelé Perek budou těžké popelnice každou středu na okraj ulice vláčet nadále. A to i bez slevy z poplatků.

„Petici jsme obdrželi a na zasedání rady města jsme ji projednávali. Bohužel požadavku na snížení poplatků za svoz vyhovět nemůžeme. Jejich výše je určená obecně platnou vyhláškou, kterou nemůžeme změnit,“ vysvětlil starosta Plešák.

Zástupci radnice zároveň navrhli obyvatelům Perek jiné řešení. „Jednou z možností je navézt popelnice na jedno stálé stanoviště, odkud by se odpad svážel,“ uvedl František Plešák.

Toto řešení ale na Perkách nepovažují za rozumné.

„Už jednou se mi stalo, že nám popelnici někdo ukradl. Kdyby stála někde na kraji ulice, myslím, že bych přišla i o další. A to není levná záležitost,“ reagovala na návrh radnice Erika Kořínková.

Podobný názor měl i David Bartizal. „Někteří už to tak dělají delší dobu. Bylo by ale lepší, kdyby sem pro ty popelnice město zajíždělo multikárou,“ navrhoval Bartizal.

Situace bez východiska

Svoz multikárou by si lidé v ulici museli ale zaplatit. To potvrdil i Milan Kořínek. „O takovém východisku jsme ani neuvažovali,“ dodal. Žirovničtí už za svoz odpadů zaplatili. A to hned v úvodu tohoto roku. Zastupitelstvo města stanovilo výši poplatku na pět set korun.

Ten se musel uhradit do jednatřicátého ledna. Majitelé rekreačních pozemků mají na splacení ještě do konce června čas.