Přestože zájem o práci v uniformě převážně mezi mladými lidmi je, doplnit řady do požadovaných stavů je obtížné.
 
„Zájem sice mezi mladými lidmi je, ale ne každý projde náročnými psychickými a hlavně fyzickými testy. Někdo opakuje zkoušky i několikrát,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kotková.

V současné době na okrese chybí tři policisté, nelze ovšem vyloučit, že začátkem roku nezačnou další ze služby odcházet.
 
„Na základě služebního zákona mají nárok na slušnou rentu,“ podotkla Kotková.
 
Policejní služebny se snaží získávat nové lidi i na různé výhody, které práce u policie přináší. Jedná se například o jasný kariérní postup, nebo o možnost studia na vysoké škole. Lákadlem hlavně pro lidi s nižšími příjmy může být i základní plat, který neklesne pod patnáct tisíc.

Bezúhonnost a maturitní zkouška

„Služebně starší kolegové se snaží uchazečům o práci poradit a připravit je na splnění podmínek přijetí. Problémy bývají hlavně se zvládnutím fyzických testů,“ upřesnila Hana Kotková.
 
Každý uchazeč ovšem musí kromě fyzických a psychologických testů splnit základní předpoklady. Těmi jsou věk nad osmnáct let, české státní občanství, minimálně středoškolské vzdělání a bezúhonnost. Nesmí také vykonávat živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a nesmí být členem politické strany.

Pokud žadatel splňuje tyto základní podmínky, stačí už pouze zaslat písemnou žádost a dostavit se na osobní pohovor.
 
Řízení obvykle trvá tři měsíce, během nichž každý absolvuje již zmíněné psychologické vyšetření, testy zdatnosti a zdravotní prohlídku. Pokud projde, už nic nebrání složení služebního slibu.