„Vyplatí se to samotným organizacím stejně jako radnici,“ odůvodnil rozhodnutí místostarosta Tomáš Dufek.

Město se po domluvě smakléřem rozhodlo pro zdvojené krytí, tedy pro pojistky do pěti milionů a do pětadvaceti milionů korun. „Kdybychom sjednali třeba jenom tu vyšší, nedoplatíme se. Takhle nás vyjde pojištění vcelku levně,“ předeslal místostarosta, že i vporovnání se součtem dosavadních individuálních smluv se ušetří na pojistném desítky tisíc korun, nehledě na nesrovnatelně vyšší krytí.

Multimilionový strašák

Každá škola stejně jako kulturní zařízení, technické služby či domov mládeže si dosud sjednávala pojištění sama. „I dříve jsme měli pětimilionovou pojistku, ta nadstavbová pro vážnější úrazy je ale vynikající věc. Nedovedu si představit, že by mělo město platit třeba patnáct milionů, jako se to stalo jedné zjihočeských škol,“ připomněl ředitel ZŠ Na Pražské Luděk Charouzek loňské vážné zranění klučiny zCizkrajova na Jindřichohradecku, kterému musí tamní škola na základě soudního rozhodnutí vyplatit za doživotní zdravotní následky patnáct milionů korun. „Taková rána by město nepoložila, rozhodně by ale znamenala významný zásah do rozpočtu,“ přitakal Dufek.

Ekonomický pracovník Kulturních zařízení Luděk Šauer rozhodnutí města rovněž ocenil. „Podařilo se domluvit lepší krytí za výhodnějších podmínek. Pětimilionový limit na drobnější věci jako ztráty svršků všatnách či drobná poranění, kterým se lze stěží ubránit, plně dostačuje. Druhá, vyšší pojistka snad nebude zapotřebí, ale je dobře, že ji máme,“ pochvaloval si ekonom. Sobotní rockový Poutník fest však „spoléhal“ ještě na stávající třímilionovou pojistku.

Bez dobrého zajištění ani ránu

Ta sjednocená vstoupí vplatnost třináctého prosince, kdy lze vypovědět většinu individuálně uzavřených pojistek. Větší pojistka se ale dočká uzavření vnejbližších dnech. „Již jsme pověřili pracovníky odboru vnitřních věcí, aby doladili smluvní detaily,“ podotkl místostarosta Tomáš Dufek.

Spřáním nevyužít předností čerstvě podepsané novinky přispěchal i ředitel ZŠ Komenského, která vnedávné minulosti řešila i požár šaten. „Není vůbec o co stát. Také nám při bouřce zateklo do budovy střechou, řešilo to tehdy město. Dobré zajištění je ale jistota, bez níž se škola neobejde,“ podotkl Martin Skořepa, že jenom naraženin ztělocviku a kotníků vymknutých na schodech stisícikorunovým bolestným se urodí až třicet ročně.
.