Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohotovost mají v rukou starostové

Humpolec - Co pacient, to nárůst ztrátovosti humpolecké pohotovosti o 654 korun. S tímto zjištěním se právě snaží vyrovnat představitelé města.

8.7.2008
SDÍLEJ:

Abulance - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Ti se po plošném zrušení krajem zřizované lékařské služby první pomoci rozhodli zachovat alespoň víkendový provoz této služby. Převzali ji tedy plně do městské režie.

Předběžný výpočet nákladů původně neměl překročit 400 tisíc korun.Údaje za prvních pět měsíců nasvědčují tomu, že humpolecký rozpočet zeštíhlí kvůli pohotovosti mnohem více.

Platit musí i jiní

„Rozhodli jsme se požádat starosty obcí ve spádové oblasti o spolufinancování lékařské služby. Pohotovost koneckonců navštěvují pacienti z celého Humpolecka,“ odůvodnil navržené řešení starosta města Jiří Kučera.

Během 47 osmihodinových služeb přispěchalo do ordinace v Hálkově ulici 389 pacientů. Z města či jeho místních částí přišlo 240 lidí, 37 klientů bylo z jiného spádového obvodu. Zbytek náleží třiadvaceti spádovým obcím.

Tamní starostové dostali čas na rozmyšlenou, vyjádřit se mají nejpozději začátkem září.

Co obec, to názor

Názory se různí. Obecně platí, že pravděpodobnost poskytnutí příspěvku se snižuje s větší vzdáleností té které vesnice od Humpolce.

Jiřičtí příspěvek, odhadem vyčíslený zatím na necelých čtyřicet tisíc korun, zřejmě pošlou. „Není to nijak nízká částka. Když je ale doktora zapotřebí, lidé se dostanou do Humpolce mnohem jednodušeji než třeba až do Pelhřimova,“ uvedl jiřický starosta Svatopluk Veroněk s tím, že zastupitelé rozhodnou právě dnes.

Názor většiny bude ctít také senožatský starosta Zdeněk Vaněk. Ten ale byl co do výsledku hlasování zastupitelů opatrnější.

„Humpolecká pohotovost je užitečná věc. Máme to tam ale stejně daleko jako do Pelhřimova. Pokud vím, spousta lidí jezdí na ošetření raději do nemocnice,“ podotkl Vaněk, podle něhož bude jasno koncem srpna.

Zdrženlivě se vyjádřil i představitel Želiva Karel Chmel. „Neříkám, že se na financování humpolecké pohotovosti podílet nebudeme. Musíme ale zvážit naše možnosti i skutečné využití služby. Udělal jsem si malý průzkum a zjistil jsem, že většina lidí zamíří do Pelhřimova, někteří dokonce do Havlíčkova Brodu,“ připomněl Chmel.

Od ledna možná jen do Pelhřimova

Právě velkorysost okolních vesnic může být rozhodujícím prvkem pro případné další setrvání služby první pomoci v Humpolci. Myslí si to ředitel Zdravotních služeb města Václav Janeček.

Sám Humpolec to neutáhne

„Pokud bude souhlasit s poměrným podílnictvím na ztrátovosti ordinace většina obcí, dovedu si představit, že by tu víkendová pohotovost mohla fungovat i nadále. Samotný Humpolec takové břemeno ale rozhodně táhnout nemůže,“ mínil Václav Janeček.

Jak upozornil starosta Kučera, jasno o budoucnosti humpolecké pohotovosti musí být nejpozději v říjnu.

„Pořád mluvíme o nesystémovém, nadstandardním řešení. Zatížení rozpočtu města proto nesmí přesáhnout únosnou mez. Jestliže v tom zůstaneme sami, zřejmě nám nezbyde než tento model opustit,“ naznačil Jiří Kučera.

Autor: Michal Vítů

8.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení