To je jen stručný výčet toho, co je zachyceno na DVD nosiči o životě v Žirovnici a o jejích obyvatelích. DVD vděčí za svůj vznik bývalému moderátorovi Českého rozhlasu a pražskému rodákovi Eduardu Škodovi.
 
„Ze Žirovnice pochází moje žena Věra. Na stará kolena jsme se do tohoto města nastěhovali. Tak, jako jsem se zamiloval do mé ženy, stejně jsem se
zamiloval i do Žirovnice. To je hlavní důvod, proč jsem se do Pohledů ze Žirovnice pustil. Bez mých spolupracovníků bych to ale nezvládl,“ prozradil Eduard Škoda. O DVD panuje velký zájem nejenom v Žirovnici.
 
Od chvíle uvedení na trh se jen přes svátky podle Škody prodalo kolem čtyř set kusů. „Pohledy kupují nejen místní lidé, ale také zahraniční pracovníci. Ti posílají DVD domů rodinám, aby blízcí věděli, kde pracují. Některé disky putovaly i do Ameriky a Kanady.
 
Pořad ale obsahuje podle tamních obyvatel drobné chyby. „Všiml jsem si, že autor uvedl chybné datum založení hasičů a také rok, kdy vyhořel místní zámek,“ podotkl muž, který si nepřál být jmenován.
 
„Chyby se prostě občas stávají. Je možné, že v publikacích, ze kterých jsme čerpali, jsou uvedené chybné údaje. Hlavním pramenem ale byla oficiální žirovnická kronika,“ reagoval Eduard Škoda.