„My jsme ji sice zatím nepotřebovali. Nicméně jsme rádi, že bude dostupná,“ usmála se Petra Kybová zPočátek.

Od 1.ledna se totiž peníze na lékařské pohotovosti vkraji Vysočina rozdělují podle novéhoklíče.

Již bez dotací

Dotace již nesměřují na veškeré pohotovosti vokresech, ale jen na jednu. Vpřípadě Pelhřimovska je to pohotovost pelhřimovské nemocnice. Ipřes tuto nepříznivou situaci se ale vPočátkách nevzdali a pohotovost provozují nadále.

„Lékařská pohotovost pro dospělé je zajišťována ve stejném rozsahu jako do konce roku 2007, ikdyž nám nikdo vsoučasné době nepřispívá ani korunu,“ řekl jednatel počátecké nemocnice IvoKoneš.

Lékaři vtamní nemocnici slouží čtyřiadvacet hodin denně. To je také jeden zdůvodů, proč se vedení rozhodlo pohotovost zachovat.

Kraj je neúprosný

„Bereme to jako vstřícný krok pro zachování kvality a rozsahu námi poskytované péče,“ uvedl IvoKoneš.

„Za město jsme lobbovali vJihlavě, ale neúspěšně. Krajští pracovníci naši žádost zamítli,“ povzdychla si počátecká starostka Marie Hrnčířová. Město jako takové nikdy nepřispívalo na nemocnici, peníze šly vždy zrozpočtukraje. „Vsoučasné době je nad rámec rozpočtu města přispívat na pohotovost pro dospělé,“ konstatovala Hrnčířová.

Přes tuto situaci neopomenula starostka pochválit současný stav zdravotní péče veměstě.

Letos se nemocnice rozšíří odalší lůžka. Nyní je kapacita tohoto zařízení, které mohou využívat nejen počátečtí obyvatelé, sto dvacet lůžek. Ovšem ani to nestačí, a tak je dvoupatrový pavilon, který dříve sloužil jako ředitelská budova, vrekonstrukci.

„Letos na jaře uvedeme do provozu nové lůžkové oddělení skapacitou třiceti míst,“ informoval Ivo Koneš a dodal, že spuštění provozu je jen otázkou jednání spojišťovnami. Veškeré opravy a rekonstrukce jsou financovány výhradně zrozpočtu nemocnice.

Nové možnosti

„Spolupráce mezi nemocnicí a městem je ukázkou, jak má soukromý a veřejný sektor spolupracovat. Nemocnici vdechli majitelé nový život a obnovili její více než stoletou tradici. Při výběru nového vlastníka samospráva zvolila to nejlepší řešení ze všech možných,“ shrnul bývalý zastupitel Luboš Rudišár.