Je tepleji než ve Středomoří

Nejteplejším dnem zatím byla sobota. Meteorologové totiž naměřili 21,9 stupně Celsia, přičemž dosavadní rekord je 18,7 stupně z roku 1989. V neděli se zase maximální teplota ustálila na dvaceti stupních. Dosavadní rekord byl 19,4 stupně Celsia.

Statisticky by se dalo říci, že každý pátý rok v dubnu panují letní teploty. „Podobné počasí bylo například v letech 1976, 1981, 1986 nebo 1989. Zajímavý rok byl 1986, kdy se teploty na začátku dubna pohybovaly okolo 22 stupňů Celsia, ale o týden později byl mráz a teploty okolo minus třech stupňů,“ dodal Milan Váňa.

Nad příjemnými teplotami si mnou ruce provozovatelé venkovních zahrádek nebo zmrzlináři. „Na zmrzlinu jsem čekal snad pět minut. V cukrárně byla strašná fronta. Nakonec ale čekání stálo za to. Výběr byl pestrý a zmrzlina mi moc chutnala,“ pochválil si devítiletý Tomáš Dohnal z Pelhřimova.

Děti jsou v ohrožení

Lidé do skříní odkládají teplé svršky, oblékají si letní trička a nazouvají sandály. Teplé počasí je však také zrádné. Své o tom vědí lékaři, kteří včera zaznamenali plné ordinace pacientů.

„Ošetřila jsem zhruba třicet dětských pacientů. Problém je v tom, že je maminky děti nedostatečně obléknou a ony pak lehce prochladnou a tím nastydnou,“ zdůraznila dětská a dorostová lékařka Ivana Dvořáková z Humpolce. Podle ní by rodiče měli zejména po ránu děti řádně oblékat. „Je přece jenom ještě duben a ne červenec,“ dodala lékařka.

Teplé počasí bez kapky deště se však nezamlouvá zemědělcům. „Jsme na hraně. Ozimy nynější počasí snad nepoznamená. Hůře jsou na tom však jařiny, protože je ohrožené jejich sázení,“ dodal předseda Zemědělského družstva Kalich v Kamenici nad Lipou Milan Běle. Podle něj by v dubnu a v květnu mělo spadnout dostatečné množství dešťových srážek, které rostliny nutně potřebují k životu.

Související článek: www: V Košeticích o víkendu padl teplotní rekord