Únor je vlastně pouze podle kalendáře. Podle meteorologů však nejde o nic tak úplně neobvyklého.
„Příjemná slunná odpoledne svádějí k domněnkám, že se jedná o nadprůměrně teplé období, ale ve skutečnosti se neděje nic mimořádného,“ uvedl Milan Váňa z košetické observatoře.
„V posledních dnech má počasí takzvaný radiační charakter. Tento typ počasí je charakteristický poměrně výraznými rozdíly mezi nočními a denními teplotami. V průměru se ale teplotně jedná o spíše normální období,“ dodal Váňa.
Letošní zima nepřeje lyžařům
Teplotní rekordy tedy určitě nepadají. Ty jsou z roku 1998, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na 10,4oC a denní průměr byl 6,2oC.
Na co je ale letošní zima opravdu chudá, je množství sněhu.
Zatímco v loňském listopadu si vlekaři pochvalovali dobrou sezónu, kdy sjezdovky pokrývala vrstva sněhu o výšce více než třicet centimetrů, v prosinci už nebyli tak optimističtí. To za celý měsíc napadlo pouze 9 centimetrů nového sněhu.
„Extrémně chudý na sněhové srážky byl leden, kdy sice v pěti dnech sněžilo, ale nenaměřili jsme ani jeden centimetr nového sněhu. Mohly za to opravdu vysoké teploty. Lednový průměr byl o 4,1oC nad dlouhodobým normálem,“ upřesnil Váňa.
Ani únor se od předchozího měsíce zatím příliš neliší. Jeho první polovina je srážkově o polovinu nižší, než je v tuto roční dobu obvyklé.
Čeká se ochlazení
„V první únorové dekádě jsme zaznamenali pouze dva dny se srážkami, při nichž spadlo celkem 6,8 mm,“ podotkl Milan Váňa. Dlouhodobý normál pro únor je 32 mm.
Vůbec nejméně srážek ovšem spadlo v únoru 2003, a to 6,4 mm. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měl současný ráz počasí vydržet přibližně do konce tohoto týdne.
Citelnější ochlazení by mělo přijít v prvních dnech týdne příštího, kdy by i denní maxima měla klesnout až k bodu mrazu.