Nejvíce naměřili v Dukovanech na Třebíčsku, kde rtuť teploměru vyšplhala na 34,8 stupně Celsia. Teplota tam tak překonala dosavadní nejvyšší hodnotu z roku 2005, kdy ve stanici naměřili pouze 30,5 stupně. Vyplývá to z údajů Hydrometeorologického ústavu v Brně.

V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku byl doposud nejteplejší 16. červenec v roce 1958, kdy teplota dosáhla 29,6 stupně. V pondělí tam meteorologové naměřili 32,1 stupně.

Ke dvojnásobnému počtu případů srdečních infarktů a kolapsů způsobených vysokými teplotami dnes podle lékaře Miroslava Havlíka vyjeli lékaři záchranné služby na Vysočině. Nejvíc ohroženi jsou lidé staršího a středního věku, řekl ČTK Havlík. Zdravotní potíže jsou podle něj způsobeny hlavně tropickými teplotami.

Poblíž obce Lomy na Třebíčsku likviduje deset profesionálních i dobrovolných hasičských sborů požár lesa na rozloze kolem jednoho hektaru. "Škoda dosáhla přibližně 200.000 korun, uchráněná hodnota je jeden milion korun," uvedla mluvčí hasičů. Operační důstojník zatím nepotvrdil, zda je požár důsledkem vysokých teplot.

Rozpálené ulice většiny měst dnes zely prázdnotou, lidé směřovali na koupaliště. Zcela zaplněno bylo před 15:00 letní koupaliště v Havlíčkově Brodě. Koupalo se tam kolem 1400 lidí, další zájemci se v tu chvíli do areálu nevešli. "Je to už úplně nadoraz," řekl správce Bohumil Slanař. Kvůli velkému náporu, který trvá od neděle, se prodloužila provozní doba. Lidé se výjimečně mohou koupat až do 21:30, jindy se zavírá o 1,5 hodiny dříve. Teplota vody v bazénech je stále osvěžující, pohybuje se do 24 stupňů Celsia.

Jihlavský Vodní ráj v neděli navštívilo 3700 lidí. Do dnešních 14:30 přišlo 1500 lidí, pro další ještě bylo místo. V největším vodním areálu na Vysočině se najednou může rekreovat až 2500 návštěvníků.

Žádná mimořádná opatření kvůli vysokým teplotám vzduchu nemusela přijmout jihlavská zoologická zahrada. "Zvířata jsou přizpůsobivá, poskytujeme jim dostatek vody k pití, doplňujeme vodu do bazénů a nádrží," uvedla ředitelka zoo Eliška Kubíková. Tapíři a hrošíci si dnes dopřávají studenou sprchu, ostatní zvířata mohou odpočívat ve stínu. Zatím se teploty podle Kubíkové nijak výrazně neprojevují ani na návštěvnosti zoo.