Tento nárůst však většinou pokryje pouze předpokládanou inflaci, jejíž výše se odhaduje na pět až šest procent. Velký rozdíl tedy naše peněženky nepoznají.

„Je kolem toho řečí, a přitom nám dají jen pár korun,“ stěžoval si Pavel Běhal.

„Průměrná mzda u nás v roce 2007 překročila 22 tisíc korun. V letošním roce plánujeme navýšení v řádu pěti procent, ale úplně konkrétní čísla zatím odsouhlasená nejsou,“ sdělil tiskový mluvčí Dřevo〜zpracujícího družstva v Lukavci Jiří Kozojed.

Jak dále uvedl, družstvo, které má doposud šest set stálých zaměstnanců, přemýšlí i o zavedení příspěvků na dopravu a na životní a penzijní pojištění.

Platy by se měly od března zvednout i pracovníkům pelhřimovského městského úřadu. Podle tajemníka úřadu Vlastimila Větrovského se uvažuje o navýšení tří až pěti procent.

„Vše nyní záleží na schválení rozpočtu, ke kterému by mělo dojít dvacátého února. S jistým nárůstem však počítáme,“ upřesnil Větrovský.

 

Někdo si polepší až o osm procent

V pelhřimovské nemocnici však s žádným zvýšením platu počítat nemohou.

„Základní tarifní platy se zvedat nebudou. Momentálně se připravuje jednání se zástupci odborových organizací o ohodnocení přesčasové práce za služby a pohotovosti,“ konstatovala vedoucí odboru kanceláře ředitele Jana Horáková.

Jak ale dále vysvětlila, platy se v nemocnici zvýšily o pět procent už v loňském roce. V otázce navýšení mezd zatím tápe i pelhřimovský Agrostroj a mlékárenská společnost Madeta.

„Přesně to zatím nevíme. Padly zde návrhy o navýšení tří až osmi procent, jak to ale dopadne, se teprve uvidí,“ poznamenal vedoucí provozu Madety Václav Fučík.

Do března si budou muset počkat i zaměstnanci Agrostroje. O kolik si polepší, však odmítl ředitel personálního oddělení Zdeněk Pavlovský prozradit.

Malé firmy přidat nemohou

Zvyšování platů však neplatí pro všechny. Zejména menší firmy si nárůst mezd nemohou dovolit.

„Kdepak, u nás v platech k žádné změně nedojde. Jsme rádi, že jsou peníze na provoz, na vyšší platy už ale žádné nezbývají,“ povzdychla si Mária Bláhová z humpolecké prodejny oděvů.