Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitná voda: o měření kvality je značný zájem

Pelhřimov - V některých obcích na Pelhřimovsku stále chybí vodovod. Tamní obyvatelé jsou závislí na svých studnách. Takovým sídlem je například Pejškov. Ten spadá přímo pod Pelhřimov.

1.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Čerpáme vodu ze studně, kterou máme na dvoře. Nemusíme sice platit vodné a stočné, peníze ale vynaložíme za rozbor vody právě v této nádrži,“ uvedla starší paní z Pejškova, která si nepřála být jmenována. Problém v Pejškově představuje i nadmořská výška obydlí. Protože leží v kopci, je ve studnách při horkých létech nedostatek vody.

„Pejškovu jsme nabízeli vybudování vodovodu. Tamní obyvatelé ale o tuto nabídku neprojevili větší zájem,“ informoval vedoucí technickosprávního oddělení hospodářského odboru pelhřimovského městského úřadu Jan Kuchař.

Poštovní schránky na Pelhřimovsku v současné době zaplnily letáky asociace Čistá voda pro Evropu. Letáky vybízejí k otestování kvality vody v domácích studnách. „Lidé projevují o rozbory zájem. Výsledky těchto testů zasíláme k vypracování statistik. Pokud je voda nekvalitní, poradíme lidem, jak mají dále postupovat,“ vysvětlovala analytička z asociace Čistá voda pro Evropu Renata Trojanová.

Voda je místy tvrdá

Ta také ve stručnosti informovala o kvalitě vody v některých domovních studnách na Pelhřimovsku.

„Dělali jsme rozbor například v Zajíčkově nebo v Božejově. Místy je tvrdost vody poměrně vysoká, jinde je zase vysoký obsah dusičnanů,“ přiblížila Trojanová.

Vysoká hladina dusičnanů může být pro lidský organismus nebezpečná. Vzhledem ke karcinogenním účinkům této látky může způsobovat rakovinu.
„V místech, kde byly tyto skutečnosti zjištěny, vlastníkům studny doporučujeme firmy. Ty vyrábí speciální filtrace, které vodu čistí. V některých případech může být ale studna tak zanedbaná, že žádná pomoc nepomůže,“ dodala Renata Trojanová. Ti, kteří mají přívod pitné vody rovnou do svých domácností, se nemusí o její kvalitu příliš starat.

Na Pelhřimovsku spravuje rozvod pitné vody humpolecký Vodak, který je také ze zákona povinen rozbor vody provádět. „Na našich internetových stránkách jsou uveřejněny podrobné rozbory pitné vody, kterou rozvádíme téměř do všech domácností na Pelhřimovsku,“ sdělila ředitelka Vodaku Květuše Kučírková.

I přes tuto skutečnost si mohou plátci vodného rozbor nechat udělat přímo.

Kontrola zdarma

„Nestává se to často a v podstatě to není potřeba, protože kvalitu kontrolovat musíme pravidelně. Nicméně to bezplatně můžeme učinit,“ dodala Kučírková

„Může se stát, že někde v ulici se vyskytne nějaký problém a voda ve spádových bytech či domech poteče například zakalená. V tom případě stačí, aby postižení kontaktovali městský úřad, a situaci začneme řešit,“ sdělil Jan Kuchař.

Kontroly a podrobné rozbory studen dělá na Pelhřimovsku více firem. Bezplatně je však nedělá nikdo.

Autor: Lukáš Pihávek

1.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení