Zastupitelé města zasednou příští úterý nad návrhem rozložení příspěvků pro tělovýchovu. Představitelé oddílů vzhlíží k 17. červnu s napětím. Splní se prosby většiny z nich po navýšení dotace?

Žádost o štědřejší příspěvek zaslali na radnici také pelhřimovští fotbalisté. „Věřím, že nás v tom radní nenechají. Naši žáci postoupili do vyšší soutěže, stejně tak i béčko dospělých. Podstatně se zvýší cestovní náklady, dopravci si při dnešních cenách nafty řeknou o více peněz,“ zhodnotil ekonomickou situaci výkonný ředitel FK Pelhřimov Vladimír Škoda.

Záleží na rozdělení

Podle místostarosty města Tomáše Dufka se sportovcům určený pětimilionový „balík“ z loňska nijak navyšovat nebude. „Tento objem peněz považuji v našich podmínkách za dostatečný. Záleží ale na tom, jak jej zastupitelé rozdělí,“ řekl Dufek. Sportovce tíží i dražší nájemné na sportovištích. Třeba plavecký oddíl sdružující výhradně děti vloni zaplatil za bazén 200 tisíc korun. To jsou dvě třetiny jeho rozpočtu.

„V současné době jsme 75 tisíc korun ve ztrátě. Děti platí členské příspěvky v průměru 2000 korun, více po nich chtít nemohu. Už tak musely některé skončit, protože rodiče tolik peněz prostě nedají,“ konstatoval vedoucí mladých plavců Zdeněk Štěpánek.

Tento takřka rekreačně pojatý oddíl přitom má obdivuhodné výsledky. Děti pravidelně poráží soupeře z vrcholových středisek. Tedy, pokud se Pelhřimovští na závody vůbec vydají. Cestu i startovné jim musí zaplatit rodiče.

Na vysoké poplatky poukazují také čistě rekreační sportovci, mezi nimi i doyen stolních tenistů Josef Novák.

„Není to tak dávno, kdy si kluci mohli jít zapinkat za čtyřicet korun. Dneska stojí hodina stovku, přetáhnete deset minut a platíte 150 korun. Těžko se pak divit, že je herna pořád prázdná,“ pokrčil rameny osmdesátiletý sportovec, který neváhal hovořit o zániku stolního tenisu.

Jak uvedl místostarosta Dufek, zdražení nájemného na sportovišti bylo nevyhnutelné. „Loňské náklady na provoz areálu přesáhly 17 milionů korun, výnosy byly šestimilionové. Rozdíl musely vykrýt technické služby. To nelze dělat donekonečna,“ vysvětlil Dufek.

Koruna neprozradí skutečné náklady

Mezi sportovci zazněl také návrh na změnu způsobu rozdělování příspěvků. Totiž ponížit sportovcům dotace, ale zároveň od nich požadovat na nájemném symbolickou korunu. Takto to chodívá v některých okolních městech.

„Osobně považuji za spravedlivější model ten, který nyní používáme. V nájemném se odráží skutečná nákladovost toho kterého oddílu, kterou bychom v případě korunového nájemného zjišťovali těžko,“ podotkl Dufek.

Mezi zastánce současného systému patří florbalisté. „Klade to zvýšené nároky na prokázání nákladových položek. Je to ale otázka zvyku,“ uvedl předseda florbalového oddílu Jiří Kučera. Ten považuje příspěvek od města, který pokryje třetinu klubového rozpočtu, za přiměřený.