Těm, kteří pro výlet na dovolenou zvolí osobní auto, se pak také může stát, že ve městě, které navštíví, stráví mnoho času hledáním parkovacího místa.
Ten, kdo by chtěl obdivovat historické budovy Masarykova náměstí v Pelhřimově bez toho, aby musel parkovat daleko mimo něj, má smůlu.

Na náměstí se parkovat nesmí.

„Masarykovo náměstí je pěší zóna a chodec má před automobilem přednost,“ vysvětloval důvody zákazu parkování místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda.

„Dopravu se snažíme z centra co nejvíce vytěsnit,“ doplnil vedoucí technicko správního odboru Jan Kuchař z městského úřadu Pelhřimov.
Generel parkovacích míst

Turisté mohou v Pelhřimově zaparkovat hned na několika místech. Například u kulturního domu Máj, Na Příkopech u pošty, nebo hned u obchodního domu Albert, které je kousek od náměstí.

Placené parkoviště je za radnicí a také u lékárny sv. Víta. To je ale vyhrazené pro podnikatele a obyvatele přilehlých domů. Automobilová doprava ale stále roste a na radnici paralelně přibývá i počet žádostí o vyhrazení parkovacích míst.

„Na parkování jsou žádosti neustále. Nárůst dopravy si uvědomujeme a snažíme se tomu přizpůsobit,“ uvedl Bohumil Kovanda. „V příštím roce chceme připravit generel parkovacích míst, do kterého chceme začlenit možnost parkování ve vymezených jednosměrných ulicích,“ doplnil Kovanda.

Povolit parkování na náměstí radnice do budoucna nehodlá. Nedostatek parkovacích míst by měl vyřešit právě plánovaný generel. Obyvatelům by se náměstí se zaparkovanými auty navíc nelíbilo.

„Máme pěkné náměstí a stojící auta by to tady akorát kazila,“ řekla Eva Vacková z Pelhřimova. Náměstí bez aut se líbí i Pavlu Kočvarovi z Ostravy. „Staré domy na náměstí by tak nevynikly, kdyby tady stála auta.“