Řidiči, kteří na již dříve placeném parkovišti na Tržním náměstí zneužívali liknavosti kontrolorů a nechávali tam svá auta zadarmo, se navíc po namontování závory přestěhovali na veškeré volně přístupné odstavné plochy. Téměř prázdné zůstává jediné parkoviště – to za radnicí. A čtyřicet až padesát aut navíc je v okolních ulicích znát.

„Je to hrůza. Najít tady volné místo je umění. Dokonce i v centru Prahy zaparkuji lépe a pohodlněji,“ povzdechl si Petr Bloudek z Košetic.

Všechno funguje jak má, tvrdí radní

Naštvaně skřípou zuby především lidé z okolních vesnic, kteří v centru pracují, tudíž tam musí zaparkovat.

„Kdybych měla dát 170 korun denně za parkoviště, asi by mi toho z výplaty moc nezůstalo. Všechna ostatní parkoviště jsou plná. To mám nechávat auto někde na kraji města?“ položila otázku mladá žena ze Želiva, která vzhledem k charakteru svého povolání nemůže dojíždět do města autobusem.
Pelhřimovští radní svého rozhodnutí nelitují. „Díky závoře teď budou moci v blízkosti centra zaparkovat turisté, kteří dříve marně hledali nějaké kvalitní parkoviště. Pokud chce někdo parkovat zdarma, může využít nedaleké parkoviště u svatého Víta,“ vysvětlil Dufek.

Motoristé si ale nestěžují pouze na obstrukce spojené s překonáváním závory. Přivítali by i prodloužení dosud čtvrthodinového rozmezí, za které se platit nemusí.

„Za patnáct minut si nestihnu vyřídit skoro nic. To je dobré akorát tak pro úřednice, aby je manželé mohli vyzvedávat z práce,“ pravil Lukáš Pech, kterému by se líbilo parkovat zdarma první hodinu.

To však podle místostarosty nepřipadá vůbec v úvahu. „Dříve se tady nesmělo parkovat zdarma vůbec. Čtvrthodina je dostačující. Dokonce stačí i zásobovacím vozům na vyložení zboží,“ domníval se Dufek.

Radní se navíc rozhodli posvítit si na řidiče, kteří ve snaze nepotkat se s parkovacím automatem uzamykají svá auta i v místech, kde není radno nejenom stát, ale často dokonce ani zastavit.

Platit se začne časem i jinde

Radní povolali do ulic policii. „Takhle to dále nejde. Není možné, aby řidiči, ve snaze vyhnout se placení, parkovali prakticky všude,“ vysvětlil Dufek.
Strážci zákona, kteří jsou od zprovoznění závory vidět v ulicích o poznání častěji, vybírají při pochůzkách více pokut. „Počet přestupků při parkování se zvýšil. Podle mě je to ale přechodný stav, než si řidiči zvyknou,“ konstatoval velitel uniformovaných policistů Martin Souček.

Jestliže dosud se nějaké to neplacené místečko přece jenom našlo, může být i hůře. Pelhřimovští představitelé si pohrávají s myšlenkou zpoplatnit i další parkoviště. „Do budoucna uvažujeme nastavit podobný systém na většině parkovišť ve městě,“ uzavřel místostarosta Dufek.


Marcela Kohoutová
Michal Vítů