„S fotbalovým hřištěm jsme měli vždycky potíže. Ještě jako Jihočeši jsme snad byli jediné město v lokalitě, které nemělo trávu na úrovni své soutěže.

Teď jsme jediným městem s krajským přeborem, které zase nemá přiměřené hřiště na trénink,“ posteskl si jednatel pacovského fotbalu Pavel Tejrovský.

Tamní fotbal prožívá po letech skomírání na fotbalové úbytě obrovský vzestup. Toho si je vědoma i pacovská radnice.

Trénovat musí jezdit jinam

„O žádosti pacovského fotbalového svazu na další travnaté tréninkové hřiště jednáme. V danou chvíli se nám jako nejlepší řešení jeví zatravnění atletické plochy stadionu v Nádražní ulici,“ řekl starosta města Lukáš Vlček.

V krajském přeboru hraje více než polovina mužstev. Tedy bezmála dvě stovky aktivně hrajících fotbalistů.

Tréninky se podle slov Pavla Tejrovského, které jsou v místě převážně pro mládež, odehrávají na náhradní ploše multifunkčního hřiště.

To je ovšem malé a navíc přístupné veřejnosti. Nebo se odbývají v tělocvičně tamní devítileté školy či jednoduše v parku. Přípravy na zápasy valné většiny mužstev se potom konají na pronajatých hřištích.

V létě pacovským fotbalistům vyšla vstříc tělovýchova z Velké Chyšky. Na zimu jezdí zase fotbalisté do haly v Táboře.

„To všechno stojí zbytečné peníze,“ povzdychl si Tejrovský. Zhruba padesát procent cestovních výdajů fotbalistům hradí město.

Zbytek jde z vlastní kapsy klubu. Z rozpočtu města čerpá pacovský fotbal kolem 400 tisíc korun, což je třetina peněz fotbalového oddílu. Zbytek si musí sehnat sám.

„Svého syna podporuji, ale na tréninky jej vozit čas nemám,“ pokrčil rameny Ota Svoboda, jehož syn kope v Pacově za starší dorost. „Trénujeme skutečně, kde můžeme. Stejně jako ostatní, prostě kde se dá,“ pokrčil rameny Jaroslav Humeš.

 

Věří, že se dočkají

Zatravnění atletického hřiště ale není zas tak jednoduchou záležitostí. Potřebné peníze nejsou a navíc je stadion využíván tamní atletickou jednotou. Disciplínám jako kouli, oštěpu či kladivu by se prostě muselo sportoviště postavit jinde.

„Možná, že využití prostoru za stadionem atletů by bylo východiskem,“ podotkl Pavel Tejrovský. Tam je ovšem zatím městská skládka, která by se musela přestěhovat jinam.

„S atlety se není problém dohodnout a náhradní tréninkové plochy vytvoříme,“ vidí situaci optimističtěji starosta Lukáš Vlček.