„Ve městě je téměř na denním pořádku, že někdo podpisem zničí nově natřenou fasádu nebo rozbije keramický květináč. Kamery by nám dozajista pomohly,“ zdůraznil starosta Pacova Lukáš Vlček. Podle něj je totiž boj svandaly jako boj světrnými mlýny.

Starosta proto nedávno přišel snebývalou nabídkou. Každého, kdo přistihne výtržníka při činu a poskytne mu informace pro dopadení pachatele (fotografie zmobilního telefonu a podobně), dostane tisíc korun. Finanční odměnu první muž radnice vyplatí přímo zvlastní výplaty.

Bohužel se tato výzva minula svému účinku. „Přihlásilo se pouze pár vtipálků. Vandala jsme žádného nechytli,“ uvedl Lukáš Vlček.

Nebýt neukázněných občanů město by hned bylo o něco hezčí. „Občas zde nepořádek máme. Třeba po prodejních trzích nebo podél škol. Děti vylétnou ze škol, koupí si nanuka a obal od něj odhodí na zem. Tomu se však neubrání žádné město,“ dodal starosta.

Stroj poslouží vzimě i v létě

Pořádek vPacově zajišťuje firma Lesotech. Ta nedávno zakoupila speciální víceúčelový čistící stroj, který vzimě slouží kprohrnování chodníků, a vlétě zase kzametání chodníků.

„V poslední době je město čisté. Člověk tu nevidí ani jedno smítko,“ konstatoval včera na Náměstí Míru v Pacově František Zajíc. Jiřina Dvořáková ktomu poznamenala: „Město je rok od roku krásnější. Je to zásluha nejen města ale i samotných občanů.“

O čistotu a pořádek, které jsou vizitkou každého města, se stará Jiří Vidha. „Oceňuji jeho pracovitost. Kdyby takto svědomitě pracovalo více lidí, tak by se Pacov mohl bez problémů konkurovat větším městům,“ usoudil starosta.

„Mít pěkné město je mou povinností. Proto zametám, sázím kytky a starám se o další potřebné věci,“ mínil včera při úklidu centra města Jiří Vidha.

Kvůli čistšímu městu radnice přišla sosvětou i pro občany. Lidé si už za pár dní budou moci všimnout informačních samolepek na odpadkových koších.