Lidi vystrašila smrt školáka, který počátkem ledna prohrál boj se zákeřným meningokokem. Spousta pacovských studentů do táborských škol dojíždí, jejich rodiče nechtějí ponechat nic náhodě.

Strach plní pacovské ordinace

„Můj syn byl na vyšetření také. Jeho kamarád, který jezdí do Tábora do školy, měl nějaké problémy a dostal antibiotika, teď se čeká na další výtěr. Synovi nic nenašli, ale strach samozřejmě mám,“ svěřila se Ivana Vovsová.

„Moje děti zatím testy nepodstoupily. VPacově se nic neobjevilo a snad to tak zůstane,“ vyjádřila přání Jaroslava Zamrzlová. Se zvýšeným zájmem ovyšetření krku se každopádně vyrovnává idětská lékařka Luďka Svobodová.

„Žadatelů ovýtěr krku chodí až moc. Vminulém týdnu jsme udělali ideset výtěrů denně. Lidé se strachují zbytečně,“ uvedla Svobodová.

Totéž tvrdí vedoucí oddělení epidemiologie pelhřimovského střediska Krajské hygienické správy Eva Kimmerová.

„Bylo zapotřebí vyšetřit a případně zaléčit antibiotiky lidi, kteří se dostali susmrceným chlapcem do bezprostředního styku. To se učinilo a žádné potíže se nevyskytly. Pacovští lékaři nyní vyšetřují vlastně děti, které mohly přijít do druhotného kontaktu. To opravdu není nezbytně nutné,“ vysvětlila Kimmerová.

Zpráva oúmrtí táborského chlapce ale vyburcovala kostražitosti idospělé.

„Pacienti se nás na to hodně často ptají,“ potvrdila praktická lékařka Martina Mašátová, která se nebála použít slovo panika.

Testy asi zaplatí samotní lékaři

Kté podle lékařů není důvod. Meningokoka běžně nosí vnosohltanu až několik procent lidí, aniž by jim hrozilo jakékoliv nebezpečí.

Ipacovské testy to odhalily. „Někteří lidé vsobě tento bacil prostě mají a nic jim není,“ uklidnila Svobodová, která však sama řeší stím spojenou materiální nepříjemnost.

„Nabrali jsme výtěry a po čtrnácti dnech jsme se od pojišťovny dozvěděli, že nám je neproplatí. Vypadá to, že to celé dostaneme knáhradě,“ posteskla si lékařka.

Michal Vítů a Lukáš Pihávek