Přestože okres patří k nejméně zatíženým oblastem co do zamoření povětří škodlivinami, města se halí zejména v zimě do štiplavého dýmu. Ten mají na svědomí znovu módní kotle na pevná paliva.
Pozadu nezůstává ani vysoce plynofikovaný Pelhřimov. Okolí některých domků připomíná uhelnou oblast.

Radnice bezmocná

Úředníci z odboru životního prostředí o tom vědí. „Tento jev pozorujeme hned na několika místech ve městě. Postrádáme však potřebné páky, jak s tím cokoliv udělat,“ pokrčil rameny vedoucí odboru Josef Slavětínský s tím, že jeho odbor pouze vybírá poplatky od malých a středních znečišťovatelů, tedy podnikatelů.
„Soukromé osoby nemůžeme postihnout, ani kdybychom měli podezření, že doma spalují plastové láhve s vyjetým olejem. Na nadměrečný zápach si může stěžovat jedině snad soused, a to soudní cestou,“ doplnil Slavětínský.
Bezvýchodnou situaci může změnit úprava zákona o ochraně ovzduší, která si má posvítit i na soukromé znečišťovatele. Záleží ovšem na zákonodárcích, zda se dohodnou.
Svatava Váňová, která se ochranou ovzduší zabývá, přičítá zakouřené ulice zdražení plynu i elektřiny. „Dost lidí se kvůli tomu vrací k pevným palivům. Přitom stačí jeden, dva takoví, a ani v plynofikované ulici se nedá dýchat,“ přidala další poznatek Váňová.

ANKETA: Topíte ekologicky nebo ne?

Redaktoři Pelhřimovského deníku vyrazili do ulic zjišťovat jak komíny a topení znečišťují ovzduší města… Zapojte se i vy do diskuze (na konci tohoto článku) a zároveň hlasujte v anketě, která je v pravém sloupci.

Záleží také na seřízení kotle

Bohuslav Zíka u plynového vytápění zůstane. Sousedy, kteří se rozhodli jinak, ale chápe. „Plyn je pořád dražší. Pokud má někdo přístup k jinému palivu, nedivím se, že se k němu vrátí,“ podotkl Zíka.
Oprášení uhelných kamínek ale nemusí pokaždé znamenat průšvih. Jak potvrdil odborník na topné systémy Vladimír Míka, hodně záleží na jakosti uhlí a na správném seřízení kotle. „Pokud se péče o kotel zanedbá, ten začne pracovat špatně a do vzduchu se dostane spousta částic, které by se jinak spálily,“ řekl Míka.
O proměření ovzduší v problémových čtvrtích se přesto neuvažuje. Od posledního zjišťování uplynulo osm let.
Prováděli jej hygienici, kteří patřili ještě pod tehdejší okresní úřad. Od jeho zrušení se neměřilo a zřejmě to tak zůstane. „Je to drahá záležitost. Těžko na to seženeme peníze,“ podotkl Slavětínský, který považuje za palčivější problém než kouřící komíny dopravu, zejména pak prach.
Potvrdil to i meteorolog Milan Váňa z košetické observatoře, která stav ovzduší rovněž sleduje. „Prach nás obklopuje. A netýká se to jenom dopravy,“ upozornil Váňa i na další zdroje znečištění.