Dědictví zamotalo situaci

Ředitel kulturních zařízení Martin Ecler označil věc za neobvyklý právní případ. „Zatímco správci budov městských organizací obyčejně požívají služební byt, to znamená, že na něj mají nárok pouze po dobu trvání pracovního vztahu, Josef Talich měl podnájemní smlouvu na dobu neurčitou. Tu mu vystavila soukromá společnost, od níž jsme zařízení kulturního domu převzali před deseti roky stejně jako zaměstnanecké smlouvy,“ vysvětlil. Jenže současný domovník se chystá na odpočinek a kulturní dům se bez údržbáře, tedy nového nájemníka, neobejde.

Ecler proto požádal o pomoc pelhřimovské zastupitele. Ti vyřešili situaci přidělením bytu v zájmu města. „Tento správce nárok na náhradní bydlení má, naštěstí jsme nemuseli hledat dlouho,“ podotkl místostarosta Bohumil Kovanda, že Talich dostane rovněž dvoupokojový byt, shodou okolností v téže ulici a dokonce o stejné výměře jako dosud.

Právníci uklidňovali

Vysloužilý pracovník si rozhodnutí radnice pochvaloval. Ani předtím se ale neobával, že by zůstal na ulici. „Projednal jsem svoji smlouvu s právníky, a ti mě uklidnili, že se nemám čeho bát,“ konstatoval Josef Talich, který už dostal byt k dispozici. Zatím se ale nestěhoval, se ženou jej upravují podle svých představ.

Pro město vyplývá jednoznačný závěr. „Nový domovník kulturního domu již dostane smlouvu, jakou mají ostatní správci, školníci či hajní,“ doplnil Kovanda, že další náhradní byt pro vystěhovalce z druhého patra kulturního domu se již shánět nebude.