Lešení jim umožňuje „nahlédnout“ v nestřežené chvíli oknem třeba až do nejvyššího patra. Poté už stačí jen zahrát si na stěhováky a majitel bytu může přijít při barvení venkovní omítky i k dokonale vybílenému obýváku.

„Všechny spolubydlící jsme při schůzi upozorňovali, ať během opravy raději příliš neotevírají okna a řádně je zabezpečí, zejména pokud jdou ven. Více nezmůžeme,“ podotkl domovník Ladislav Veselý z paneláku v pelhřimovské ulici Osvobození.

Obavu tamních obyvatel z nenechavců vystupňovalo pondělní odpoledne, v němž se přišlo na vyražené dveře k přízemnímu sklepení. Z kójí, v nichž se to jen hemžilo bicykly, naštěstí zmizely jen dva zámky.

Raději nevětrat

Ani samotní stavebníci zvýšenou pravděpodobnost nájezdů zloduchů na sídliště v nedbalkách nepopírají. „Lešení žádná ostraha nehlídá. Jediné, co můžeme pro bezpečnost udělat, je odstranit s koncem směny žebřík do prvního patra lešení.

Ten kousek ale vyskočí kdekdo,“ pokrčil rameny František Kubů ze společnosti Status, která se podílí na revitalizaci pelhřimovského sídliště. I on upozornil na velkou obezřetnost při větrání. Dokonce nedoporučil používat ani mikroventilaci, kterou většina moderních oken má. „Zůstává tam škvírka, okno se nechá snadno vypáčit,“ doplnil Kubů, že zabezpečeným oknem se rozumí jedině to zcela zavřené. Policisté dosud žádné podobné vloupání do bytu nevyšetřovali, přesto se mají na pozoru.

„Určitá hrozba tu je. A netýká se to jenom lešení,“ potvrdila policejní mluvčí Hana Kotková nárůst krádeží ve sklepích či zlověstně vyprázdněné botníky. „Okolo každé takové opravy se pohybuje hodně lidí, vchody bývají pootevřené kvůli přívodu elektřiny a vody,“ pojmenovala Kotková téměř ideální situaci pro nejrůznější lapky. „V současnosti se dostane dovnitř prakticky kdokoliv,“ přikývl domovník Veselý.

Řemeslníci mohou zmírnit nebezpečí jen částečně. „Snažíme se naše pracovníky nabádat, aby si všímali podezřelých osob. Vždyť i nám už se ztratila z pátého patra lešení vrtačka, pak zmizel z vozu na parkovišti i autogen. Záleží na dohodě pravidel s investorem.

Třeba v Praze či Brně se často trvá na důsledném uzamykání dveří, případně se to řeší dohodou lidí o stanovení domobrany během opravy fasády,“ naznačil stavitel Kubů jednu z možností, jak učinit řádění nezvaných hostů přítrž.