Výrobně obchodní družstvo Jetřichovec totiž vkatastru obce opět začalo zakládat kompost. Ten ale leží nedaleko vodojemu, odkud teče samospádem voda pro potřebu celé vesnice.

„Nechápeme to. Argumenty, že vodojem není až tak blízko obce, že se jedná o vodu „pouze užitkovou“, která nemá parametry vody kojenecké, jako mají přímo vSalačově Lhotě, u nás neobstojí. Co průsak spodních vod? To máme prát prádlo a umývat se ve vodě obohacené o močůvku,“ ptala se včera Ludmila Buřičová, která ve Velké Černé trvale bydlí.

Podle ní místní obyvatelé proti kompostu protestovali u starosty či u předsedy družstva. „Protesty se míjí účinkem,“ povzdychla si Buřičová.

Starosta Salačovy Lhoty Martin Malina Deníku řekl: „Víceméně se jedná o věc výrobně obchodního družstva Jetřichovec, kam kompost vyvezou. Já tam samozřejmě nepůjdu a nebudu hnůj převážet kolečkem.“

Starosta naposledy svedením družstva mluvil na začátku tohoto týdne. Ptal se jich, jak je kompost daleko od obce. „Bylo mi řečeno, že tam hnůj budou zrovna navážet a pak, že kompost obhrabou, aby nedocházelo kúniku hnojůvky,“ dodal Malina.

Hnojiště bude zabezpečené

Družstvo na kompost dováží hnůj až ze Zhořce a to téměř od tisíce kusů hovězího dobytka. „Když byly prudké lijáky, tak voda shnojůvkou tekla do vsi. Proto jsme nyní kompost umístili za horizont, zhruba o třicet, čtyřicet metrů dál. Lidé podepsali i petici, aniž by věděli, kde kompost je,“ upřesnil předseda Výrobně obchodního družstva Jetřichovec Josef Blažek.

„Porušení zákona jsme zatím nezjistili, ale domluvili jsme ještě další technické úpravy. Vsoučasné době tam totiž družstvo kompost zakládá, a není tam tedy vyvezená kompletní dávka hnoje na podzimní hnojení,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí pacovské radnice Otakar Pejša stím, že kompost bude do této neděle řádně zabezpečený.

„Hnojiště bude oborané a bude vytvořena provizorní jímka. Vpondělí se na to osobně dojedu podívat,“ zdůraznil Otakar Pejša.