Informaci zvěřejnil slovenský Ústav paměti národa. Podle zprávy Kramár dokonce v seznamech tajné služby figuroval jako agent s krycím jménem Svätý.

Premonstráti stojí za opatem

Hned poté, co se informace dostala na povrch, zveřejnil opat dopis, ve kterém vysvětluje, že nikdy s StB nespolupracoval. Celá kauza vyvolala rozruch zejména mezi věřícími a farníky želivského kláštera, kteří žádali vysvětlení. Dokonce odeslali královehradeckému biskupovi stížnost a petici. Ta zatím nebyla vyřízena.
 
„Ta stížnost farníků tady byla. Královehradecké biskupství ale není přímo nadřízeno želivským premonstrátům. Je především věcí opata, jak sám své tvrzení doloží,“ uvedl biskupský sekretář Vojtěch Macek.
 
Nařčený opat Kramár před několika dny podal žalobu na Okresní ředitelství policejního sboru v Trnavě. Vyjádření samotného Kramára se však Deníku nepodařilo sehnat. Po celý den nepřijímal hovory.
 
Podporu mu ale vyslovili členové želivské komunity.
 
„My, členové želivské kanonie řádu premonstrátů, projevujeme svou plnou důvěru opatu Bronislavu Kramárovi,“ tak zní úvod prohlášení členů želivské kanonie.
 
„Jejich prohlášení je předčasné. Premonstráti měli především počkat na to, jak dopadne soud,“ uvedl iniciátor petice, který vzhledem k citlivosti případu nechtěl uvést své jméno.
 
„Včera zasedala rada, kde se záležitost projednávala. Ve zprávě zveřejněné slovenským Ústavem paměti národa figuruje více jmen lidí, kteří jsou mými přáteli už od doby, kdy údajně měli být agenty. Pokud by tomu tak skutečně bylo, nejspíš bych za režimu seděl ve vězení. Prvně bych se ptal, jestli někomu vlastně ublížil,“ uvedl premonstrát Max Kašparů.

Veřejnost se o kauzu nezajímá

I když duchovní přikládají nařčení velkou váhu, mezi obyvateli Želiva se o celém případu mnoho neví. Většina dotázaných se k záležitosti vyjádřila neutrálně.
 
„Dříve byl sledovaný téměř každý druhý církevní představitel. Myslím si, že je zbytečné se v celé záležitosti šťourat. Dnes už to nemá význam,“ řekl Karel Toman ze Želiva.
 
Podobný názor měla i jedna z prodavaček želivského obchodu.
 
„Jestliže se to bude vyšetřovat a soud prokáže, že jako agent působil, neměl by jako opat vystupovat. O případu toho ale moc nevím,“ dodala.
 
Lukáš Pihávek