Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opat figuruje v seznamech StB

Želiv - Pravdivého a jasného vysvětlení se dožadují věřící a farníci od želivského opata Bronislava Ignáce Kramára.

12.1.2008
SDÍLEJ:

Registrační údaje opata v knize spolupracovníků STB Foto: zdroj: Ústav paměti národa

Ten je od roku 1973 veden jako spolupracovník StB. V roce 1987 byl dokonce do registru komunistické tajné bezpečnosti zapsán jako agent s krycím jménem Svätý pod evidenčním číslem 30599. Vyplývá to z informací slovenského Ústavu paměti národa.

Podepisují petici

„Přestože opat Bronislav zveřejnil dopis, ve kterém vysvětluje, že nikdy s StB nespolupracoval, záležitost nebyla uspokojivě vysvětlena a vidíme snahy tuto kauzu co nejdříve ukončit bez vyřešení,“ píše se v protestním dopise, který bude spolu s peticí odeslán královéhradeckému biskupovi a dalším církevním představitelům. Petice, která má želivského opata donutit k veřejnému vystoupení a vyvození osobní zodpovědnosti, nyní koluje mezi věřícími, a dokonce i na internetu.

Důkazy mluví jasně

„Petici jsem podepsal, protože chci znát pravdu. Prohlášení opata mi nestačí, protože existují ještě dva záznamy, které nevysvětlil,“ vyjádřil se jeden z podpisovatelů petice s tím, že vzhledem k citlivosti případu nechce uvádět své jméno.

Zdrženlivý postoj k věci zaujal pelhřimovský psychiatr Max Kašparů. „Jako premonstrát želivského opatství se k tomuto nebudu vyjadřovat,“ uvedl zprvu Kašparů s tím, že nemůže mluvit o svém opatovi.

„Mám však ověřené informace o tom, že byl osobou nespolupracující. Nevím, co vědí farníci podepisující petici. Já jsem si však jist, že opat spolupráci odmítl,“ prohlásil Max Kašparů. Podle něho za celou aférou stojí někdo, kdo má zájem čeřit vodu. „Vezměte si, kolik lidí zapsaných v seznamech StB bylo nakonec osvobozeno. Věřím, že toto je případ také našeho opata,“ domnívá se Kašparů.

Opatovo nejednoznačné vyjádření však kromě věřících a farníků pobouřilo konfederaci politických vězňů. Předseda jihlavské pobočky Jaromír Rys má na celou věc opačný názor.

„Důkazy proti opatovi mluví jasně. Chápu sice, že církev má své vlastní teritorium, ale potom je právě na církevních představitelích, aby celou věc důkladně vyšetřili a vyvodili důsledky. V klášteře byl jeden z nejtěžších internačních táborů pro kněze a je nepřípustné, aby ho nyní vedl bývalý agent StB,“ uzavřel Rys.

Opat Bronislav Ignác Kramár se nevyjádřil. Podle jeho blízkých spolupracovníků je dlouhodobě v zahraničí.

Čtěte také: Protestní dopis - plné znění protestního dopisu týkajícího se obvinění želivského opata.

12.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení