Naďa Urbánková na všechny dotazy s úsměvem odpovídala. Na závěr se se čtenáři podělila i o své životní krédo. “Pro kariéru i zdravou stolici stačí jediné - netlačit!“ Vzkázala zpěvačka.

Co za hudbu si ráda poslechnete?

Jelikož jsem neustále obklopena hudbou, tak nejraději poslouchám ptactvo za oknem. Jinak upřednostňuji kvalitní jazz, italské operní zpěváky a skladatele Mahlera a Mozarta. Ráda se zaposlouchám i do skvělých písniček pánů Suchého a Šlitra v podání kolegů ze Semaforu. Tím si připomínám čas, kdy jsem s nimi pracovala.

Jak jste se vlastně dostala do Semaforu?

Semafor pro mě bylo nejkrásnější a nejplodnější období, do kterého jsem vstoupila díky boží náhodě. Šla jsem tenkrát na pohovor pro připravovaný film Kdyby tisíc klarinetů. To, co jsem předvedla byl děsný trapas, a tak jsem vůbec nepochopila reakci pana Suchého, který mi potom nabídl angažmá do divadla Semafor. A já jsem ho v té velké radosti srazila na zem u vrátnice. A on se mě opět zeptal, zda chci přijmout to angažmá. Díky Semaforu jsem se potkala s těmi nejlepšími umělci, kteří v šedesátých a sedmdesátých letech byli a někteří naštěstí ještě stále jsou.

Proč jste začala sbírat brýle?

Nenapadlo to přímo mě, ale Jiřího Suchého při zkoušce v Semaforu. Všiml si, že zkouším v brýlích a na představení je sundavám a řekl: „Nebuď hloupá, hezkejch holek bez brejlí, který zpívají jsou tisíce. Ale brejlatá zpěvačka budeš jenom ty a každý si tě zapamatuje.“ A měl pravdu.

Kde se vzala vaše záliba zrovna ve výrazných brýlích?

Když jsem poslechla Jiřího Suchého, šla jsem za svým optikem, který mi doporučil výrazné brýle. A protože jsem klasik, vydržela jsem u nich i v době malých brýlí. Jednou jsem ale podlehla a malé jsem si koupila. Necítím se v nich však dobře a když si je nasadím, vypadám jako blbec.

Co děláte, když nechcete, aby vás na ulici někdo poznal?

Sundám si brýle, vyčešu vlasy nahoru a nemluvím.

Jak vznikla píseň Vilém peče housky?

Tuhle písničku jsem objevila, když mi Jirka Brabec pouštěl nahrávky stažené ze zahraničí. Protože Jirka Grosmann už bohužel nebyl mezi námi, tak jsem oslovila autora, jehož jméno se tehdy pomalu nesmělo nikde ani vyslovit, aby mi tu píseň otextoval. On souhlasil a text napsal s tím, že jsem se po domluvě s ním jako autor podepsala já. A tak jsem si do sametové revoluce užívala textařskou slávu, která mi nepatřila. Hned po revoluci jsme však udělali pořádek, protože autorem textu písničky Vilém peče housky je známý textař, autor divadelních a filmových scénářů, herec, režisér a také učitel Zdeněk Svěrák.

Co říkáte na ozdravnou pomůcku z reklamy? Funguje?

Hodnotit funkčnost tohoto výrobku mi nepřísluší. Musíte se obrátit na firmu, která ho vyrábí. Ale nedávno jsem s ním zažila jednu veselou historku. Děti hrály na ulici fotbal a nebylo mezi nimi možné projít. Tak jsem je poprosila, aby na chvíli přestaly. A jeden klouček se na mě užasle podíval, ukázal prstem a zvolal: „Hele, to je ko ko ko kosmodisk!“ A mě se v tu chvíli honilo hlavou, jak je nespravedlivé, že po padesáti letech práce na „kariéře“ mě lidi nepoznají podle mých písní, ale podle reklamy.

Máte moc hezký styl oblékání.Můžete prozradit, kde doplňujete šatník?

Děkuji. Nemám žádný speciální butik, kam bych chodila. Nakupuji náhodně to, co se mi líbí. Jsem klasik, který nerad experimentuje. Pořizuji si věci, ve kterých se cítím dobře, myslím si, že v nich i dobře vypadám a nějakou dobu mi vydrží.

Líbí se vám v Želivě? Je lepší než Praha?

O tom nepochybujte! Praha je krásná, ale s přibývajícími léty vás to táhne do přírody. Jsem holka z vesnice a proto se mi líbí jak v Želivě, tak i na celé Vysočině.

Celé znění on-line rozhovoru naleznete v článku který je k dispozici ZDE