Právě tohle zažil devítiletý Tomášek Strnad ve středu krátce po obědě. Na noze má dva stehy, proto nebyl ve škole. Maminka v patře seděla u počítače a ani když viděla průtrž mračen, ve snu ji nenapadlo, co se všechno může stát – že budou nejpostiženější rodinou, kterou vyplaví voda z polí.

Ale vraťme se k Tomáškovi. „Pršelo čím dál víc, tak jsem si vzal já i Simonka holínky a šel se dolů podívat. Když jsme přišli za chvíli znovu, už jsme měli v garáži takhle vody,“ ukazuje malou ručičkou asi pět centimetrů.

Běžel pro ručník a když zdolal zabouchnuté dveře a upadlou kliku, vrátil se a uviděl spoušť, jakou dokáže způsobit jenom voda. „Musel jsem se připravit. Vzal jsem průkazky, peníze, pitnou vodu, jídlo a sestřičku a šli jsme do prvního patra,“ líčí vážným hlasem.

Jeho znalosti a duchapřítomnost by mu mohl i leckterý dospělý závidět. Jak to věděl? Ve škole měli začátkem května něco jako branný den a o tom, co je potřeba udělat v případě mimořádné události se učili. Teď se mu znalosti hodily. Mamka chtěla zavolat hasiče, ale z rozčílení si nemohla vzpomenout na číslo. „Sto padesát jako rybník nebo stočená stříkačka. Policie jako pouta, a záchranáři – pětka jako vozíček,“ prozrazuje pomůcku, podle které si čísla pamatuje.

Přiznává, že strach trochu měl, stejně jako Simonka. To už voda provalila v garáži vrata, autem jen tak tak stihl ven vyjet soused. Mrazák, pračka i sekačka ale vzala za své. Voda dosáhla výšky jednoho metru. Sklep, garáž, prádelna, všude voda a bláto, spoušť, kterou by ve vsi ležící víceméně na svahu kopce nikdo nehledal. „Hasiči byli bezvadní, chci jim moc poděkovat. Radili mi, co mám dělat, vypnout elektriku, vodu, a pomáhali nám i vyklízet,“ chválí je maminka Tomáška.

„Když k nám jeli, blikali. Byl jsem se tam podívat, měli dole čerpadlo. Chci je taky pochválit,“ dodal Tomášek. Ten se jako hrdina necítí, i když jím tak trochu je. Pohotově věděl co dělat, okamžitě si vybavil číslo, postaral se o sestřičku.

Uměl by to váš školák? „Obvyklé to u tak malého dítěte není. Ta situace je stresová, a leckterý dospělý si chladnou hlavu nedokáže zachovat. Dětem říkáme, jak se mají chovat, ale pravdou je, že důležitá čísla už většinou znají ze školy,“ řekl Ladislav Hájek, hasič sboru z Havlíčkovy Borové, který u zásahu také byl. Zároveň se ovšem věnuje výchově mladých hasičů od 6 do 15 let. Letos jich má na starosti 23 a dokonce se s nimi před pár dny účastnil krajské soutěže.