„Tohle jsme potřebovali,“ shodují se lidé v městečku. Na život bez provazců dunících aut za vraty si ráda zvykla i Lidmila Rysová, která bydlí přesně v kdysi obávané novoveské zatáčce. „Ale že jsme se na to načekali. Když jsme dům stavěli, tvrdili nám, že než se nastěhujeme, bude rušná silnice prázdná. Nakonec to trvalo osmadvacet let,“ usmála se Rysová, která občas nějaký ten kamion z obchvatu zaslechne.

Za humny lépe než pod oknem

„Pořád lepší, když nám hučí silnice za humny než přímo pod oknem,“ pravila. Podobně se vyjádřil i Josef Hubata. „V porovnání s tím, co se tu dělo předtím, je to nádhera. Už aby měli obchvat hotový i v Ústrašíně,“ popřál Hubata klid i sousední vesnici. Pokud se hlučnosti obchvatné silnice týká, právě v těchto dnech se ji chystají změřit pracovníci hygienické stanice. Záchytné body s nimi vybíral božejovský starosta Ladislav Brož.
 
„Měřit se bude přímo na stěně rodinných domků i na hranici pozemků, které s obchvatem sousedí,“ vysvětlil Brož s tím, že zástupci ředitelství silnic a dálnic přislíbili v případě překročení norem zjednat nápravu pomocí vyšších zábran.
 
Truchlivý scénář ztrátového podnikání kvůli odklonu dopravy, na který si stěžovali živnostníci ze Stráže nad Nežárkou po otevření tamního obchvatu, se v Božejově alespoň prozatím nekoná.
 
„První tři měsíce po vánočních svátcích bývají slabší tak jako tak. Uvidíme, jak dopadne sezona, žádný zásadní úbytek zákazníků ale zatím nepozorujeme a ani nečekáme,“ podotkl klidně tamní řezník Tomáš Hák.
 
V sousední samoobsluze dokonce zaznamenali lehký nárůst tržeb. „Na závěry je ještě brzy, vypadá to ale nadějně,“ řekl vedoucí prodejny Jednota Petr Bína.
 
Jenom motoristé bourají neustále. Zejména spojení široké, hladké silnice lákající k sešlápnutí plynového pedálu se zúženou levotočivou zatáčkou pod svahem směrem na Pelhřimov plní kolonky nehodovosti.

Změna nebude

„Zaznamenali jsme tam sedm nehod, ale víme, že se jich tam stalo mnohem více. Místo napojení budoucího ústrašínského obchvatu je opravdu nebezpečné,“ upozornila policejní mluvčí Hana Kotková, podle níž se zatím osazení místa zpomalovacími značkami nechystá.
 
Trnem v oku řidičů je i dopravní značení kopce od Nové Vsi směrem na Ústrašín. Dva pruhy tam nezvykle míří ze svahu, zatímco nahoru se jezdí pouze jedním pruhem.
 
Přestože se dopravní policisté pokusili prosadit změnu, přelajnování nepřipadá v úvahu.
 
„Projektant tvrdí, že tato podoba značení po všech stránkách odpovídá technickým podmínkám,“ konstatoval velitel pelhřimovské dopravky Miroslav Lhotský.