Obyvatelé Onšovic, které dělí od nového areálu firmy Swietelsky jen kopec, prozatím žádné vedlejší účinky zkušebního provozu nezaznamenali. „Cítit to není, ani hluk se odtamtud nešíří. Pokud to tak vydrží, není si na co stěžovat,“ konstatoval Vladimír Dalík.

Pošramocené vztahy vyžadují čas

Podobně se k soužití s obalovnou za humny vyjádřili i další oslovení lidé včetně starostky. „Nezbývá než řídit se heslem, že co nemůžeme změnit, s tím se musíme naučit žít. Snažím se tedy obalovnu nevnímat, ačkoliv třeba při procházce se psem to jde těžko,“ pokrčila rameny Irena Brabcová.

Trochu hůře to vypadá s narovnáním pošramocených sousedských vztahů. Určitá dávka nevraživosti mezi většinovými odpůrci a přívrženci výstavby obalovny přetrává i po jejím zprovoznění. „Někteří lidé jsou tu pořád proti sobě. Hádky ustaly, něco takového se ale nedá jen tak opomenout. Asi to chce čas,“ podotkly dvě ženy, které na důkaz tiché vypjatosti mezilidských vztahů odmítly prozradit své jméno.

Soukromý zemědělec Petr Vondrák, který firmě pozemek pro obalovnu prodal a její výstavbu otevřeně podporoval, už podle svých slov není terčem nadávek.

„Ustalo to po posledním jednání firmy v Dehtářích, kdy obec přiznala chybu a pozemek pod příjezdovou cestou vrátila. Do té doby jsme tu ale byli za největší hyeny,“ poznamenal Vondrák.

Ten si zároveň neodpustil politování nad ztrátou více než pětimilionového smluvního plnění od firmy Swietelsky, o které Dehtáře kvůli soudní tahanici přišly.

Někteří ze sousedů mu téměř dali za pravdu. „Pokud obalovna zůstane neškodná, těch peněz škoda asi opravdu je. Zase ale, kdo to tehdy mohl vědět,“ namítl Dalík.

V samotném novém areálu firmy Swietelsky pokračuje postupné zatěžování výrobní technologie stejně jako třeba dokončování klíčové příjezdové cesty.
První náklaďák tam zamíří nejpozději koncem týdne, hned v pondělí plánují představitelé firmy spustit komerční výrobu živičné směsi.

Oblastní ředitel společnosti Zdeněk Havel neskrýval spokojenost nad dosavadními zjištěními, které zkušební provoz odhalil.

Dveře areálu se otevřou dokořán

„Obalovna pracuje od prvního dne přesně tak, jak má. Drobné potíže se vyskytly pouze u hořáku. Tam ale stačilo, aby němečtí technici nahráli znovu software, a všechno bylo v pořádku,“ uvedl Havel, který vzhledem k použité špičkové technologii neočekává při kolaudačním řízení žádné potíže.

„Rádi bychom také konečně nechali zapomenout na všechno to, co se mezi námi a Dehtáři stalo, a co se stát nemělo. Proto připravujeme na polovinu září den otevřených dveří. Kdokoliv bude mít zájem, může se přijít podívat. Rád jej uvítám,“ uzavřel Havel.