Život vědce

„Jde o to, přiblížit život vědce veřejnosti, představit ho jako člověka, který není pouze otrokem své práce, ale že má i své zájmy a koníčky,“ přiblížil hlavní myšlenku Jakub Hraníček, člen Astronomického klubu Pelhřimov.

A lidí, které zajímají fyzikální experimenty, nebo noční obloha, bylo opravdu hodně. Někteří přišli ze zvědavosti, jiní se chtěli něco nového dozvědět.

Pozorování hvězd zkomplikoval déšť

„Ráda se dozvídám nové věci a tohle mi přijde opravdu zajímavé. Těším se úplně na všechno, jak na přednášky, tak na ukázky pokusů,“ řekla Ludmila Matějková z Pelhřimova předtím, než se zaposlouchala do první zajímavé přednášky o tom, jak hvězdy vznikají a kam se ztrácejí.

Velký úspěch sklidily také ukázky pokusů v laboratoři fyziky nebo výstava dalekohledů na chodbě gymnázia.

Zhruba ve třičtvrtě na deset se měla začít pozorovat noční obloha na terase gymnázia. Tomu ovšem nepřálo počasí a protože celý večer bylo zataženo museli se návštěvníci spokojit pouze s promítáním hvězd pomocí programu v učebně fyziky.

Celý večer zakončila diskuze na volná astronomická témata. „Jsem rád, že se nám večer vydařil, a že přišlo tolik lidí. Myslím si, že to bylo díky dobré organizaci a dobré spolupráci s gymnáziem, které nám pořádání této akce umožnilo,“ pochválil Hraníček.