Podle úřadu práce nezaměstnanost s nástupem jara klesne.

 
„Předpokládáme, že se s příchodem jara uvolní více míst. Uplatnění najdou zejména zedníci,“ uvedla Eliška Hošková z pelhřimovského úřadu práce.

Dělnické profese jdou na dračku

V současné době je nejvíce nabídek na dělnické pozice. Jisté uplatnění získají především kvalifikovaní strojní dělníci. Firmy na Pelhřimovsku hledají hlavně pracanty na obsluhu průmyslových strojů a velký zájem je i o řidiče, kuchaře, číšníky.
 
Horší vyhlídky jsou v textilním průmyslu, kde už tolik nabídek není.
 
Lidé se středním vzděláním zakončeným maturitní zkouškou se mohou uplatnit na postech obchodních zástupců, nebo obchodních referentů. Kde je ovšem nutná znalost cizích jazyků. Těchto nabídek ovšem také není mnoho.
 
„Hledají se i ekonomové a účetní. Firmy ale vyžadují znalost účetnictví a často také praxi v oboru,“ doplnila Eliška Hošková.
 
Statisticky největší nezaměstnanost v regionech Pelhřimovska je na Počátecku a Pacovsku. V této oblasti hledá práci téměř čtyři procenta nezaměstnaných.
Naopak mírný pokles nezaměstnanosti hlásí na Hornocerekvicku. Tam je o téměř jedno procento nezaměstnaných méně.
 

 

Důležité je i vystupování

I přesto, že je na Pelhřimovsku jedna z nejnižších nezaměstnaností, najdou se tací, kteří si práci shánějí těžko. Jak se uplatnit na trhu práce poradila Eliška Hošková z úřadu práce.
 
Kde na Pelhřimovsku získají žadatelé největší přehled o nabídkách práce?
 
Aktuální nabídky práce najdou na stránkách úřadu. Nyní je i možnost uložit si na tomto serveru i svůj životopis. Tato informace ještě ale není tak známá a proto taková možnost ještě není tolik využívaná.
 
Co by měli zájemci uvádět do životopisu?
 
Především by si neměli vymýšlet. Nejlepší je jednat na rovinu a u přijímacích pohovorů jednat v klidném rozpoložení. Lidé by měli dbát také na svůj vzhled.
 
Poskytuje úřad práce nějaké rekvalifikace?
 
Rekvalifikační programy existují. Zda si je bude hradit přímo žadatel nebo my, rozhodne to, jestli je nezaměstnaný na trhu práce umístitelný. Přehled o rekvalifikačních programech žadatelé nejčastěji naleznou na stránkách úřadu práce. (pil)
Lukáš Pihávek