Zatím jen v některých kavárnách, restauracích, barech a hotelech se mohou návštěvníci jižních Čech zdarma připojit na internet díky bezdrátové technologii WiFi. Převážně je ale tato služba určena zákazníkům těchto podniků a bez hesla ji nelze spustit.

Velká města v kraji bezdrátovou síť nenabízejí. Tvrdí, že by se tak mohla dostat do sporu se soukromými poskytovateli. V některých menších obcích je tomu ale jinak.

V Čečelovicích na Strakonicku s necelými 170 obyvateli nechala obec internetové připojení zřídit zhruba před rokem. Platí za něj několik tisíc korun, lidé si museli koupit pouze přijímač signálu.

„Chtěli jsme umožnit snazší přístup k internetu a zároveň, aby to nebylo finančně náročné. Nyní máme asi 25 uživatelů, zejména mezi mladými,“ uvedl starosta Milan Stejskal.

Prostřednictvím WiFi lze bezplatně brouzdat po síti i v Chlumu u Blatné na Strakonicku. „Rychlost připojení je základní, stránky se tak otevírají pomaleji,“ řekl Zdeněk Šampalík z firmy SporkNeT.

Kvalitnější připojení zdarma přitom v obci nabízet nemohou. Podle Šampalíka by to odporovalo zákonu, který podobnou nezpoplatněnou službu při vyšší rychlosti zakazuje kvůli konkurenci.

Bezplatné brouzdání po internetu a posílání e-mailů si lidé v kraji podle odborného serveru Lupa.cz užijí jen asi na 13 místech v osmi městech a obcích.
V čele je Praha se 125 místy. K WiFi se mohou připojit například hosté kavárny Peace Cafe v nákupním centru Igy v Českých Budějovicích. Podnik tuto službu nabízí již více než rok a podle jednatele Stanislava Schwarze se osvědčila. Stačí si jen v kavárně něco objednat a požádat obsluhu o heslo. „Není dne, aby to někdo nevyužil. Bereme to jako službu zákazníkům, která může přilákat další hosty,“ řekl Schwarz.

V krajském městě se lze na internet připojit podle serveru Lupa.cz také v restauraci KFC u nákupního centra Globus. I další podniky, které v jižních Čechách tuto službu mají, ji přitom pokládají za přínos pro své podnikání. Bezplatné připojení na malých lokálních bodech nabízejí většinou jako nadstandard. Stačí mít jen laptop, kapesní počítače PDA nebo mobiln í telefon s WiFi připojením.

Ve Slavonicích, které leží na hranici s Rakouskem, nabízí připojení Dům u růže či Besídka. Tento hotel s restaurací a galerií, který je spjatý se členy pražského divadla Sklep, službu poskytuje už dva roky, nyní má na pokojích kabel umožňující spojení rychlostí šest megabitů za vteřinu.

„Zájemci o ubytování se nás na tuto možnost už předem ptají, určitě nám to přivedlo nové zákazníky nejen do hotelu, ale i do restaurace. Tam bychom však potřebovali víc přípojek, protože hosté s notebookem jsou stále častější,“ řekl majitel slavonické Besídky Jan Boháč.