V zánovní čtyřpodlažní budově, která ulevuje pacientům od bolesti tři a půl roku, totiž řemeslníci právě opravují popraskanou podlahu.

„První nerovnosti se tam objevily hned v prvním roce provozu. Od té doby jsme intenzívně jednali s hlavním dodavatelem stavby o odstranění nedostatků,“ uvedl vedoucí provozně technického odboru nemocnice Tomáš Koubek.

Vše v záruce

Ten ocenil přístup společnosti Skanska, která nakonec uvede pavilon do pořádku plně ve vlastní řežii. „Podařilo se nám uplatnit šestiletou záruku na stavbu. Skanska dokonce znovu angažovala specializované firmy, jejichž pracovníci veškeré přístroje rozebrali a posléze zajistí jejich opětovnou montáž a seřízení,“ předeslal Koubek, že na nemocnici zůstane pouze starost s přesunem opravovaných oddělení.

Podle mluvčího společnosti Skanska stojí za všemi nesnázemi chybný postup při výrobě podlahy. „Jeden z našich subdodavatelů nedodržel technologickou kázeň. Nejenže použil špatnou stěrku, navíc příliš brzy položil krytinu. Omlouváme se pacientům i lékařům za způsobené obtíže. Nápravu zjednáme do konce prázdnin,“ přislíbil Tomáš Marek.

Kompletní výměna podlahy na téměř dvou třetinách celkové výměry má tři etapy. Jako první se právě dočkalo čtvrté podlaží se čtyřmi operačními sály a polovina toho třetího, v němž sídlí Jednotka intenzívní péče. Později se dostane i na Anesteziologicko resuscitační oddělení.

Pacienti se však rozhodně nemusí obávat, že zůstanou na chodbě. „Část kapacity Jednotky intenzívní péče jsme přesunuli na ARO. Také jsme zprovoznili prostory, v nichž oddělení JIP bývalo dříve. Místo šesti operačních sálů mají lékaři nyní k dispozici pouze dva, ty však po úpravě operačního režimu potřebám dostačují,“ vysvětlil Tomáš Koubek.

Sály tolik nechybí

Jeho slova potvrdil primář ortopedického oddělení Jiří Běhounek. „Organizačně to bezesporu je trochu náročnější, zvládnout se to ale nechá,“ pokývl hlavou Běhounek, který nastalou situaci přirovnal k době, kdy se operatéři do moderních prostor stěhovali.

Lékařům hraje do not dobře zvolený prázdninový termín opravy. „Plánované operace se odkládají na podzim vlastně každý rok. V případě nárazového příjmu pacientů třeba po hromadné dopravní nehodě bychom zvolili směnný režim,“ doplnil Běhounek, že leštění polorozpadlé podlahy sálů žádný vliv na úroveň zdravotní péče mít nebude.