„S ostatními lékaři jsme se dohodli, že si vezmu službu. S důvody protestu ale souhlasím,“ pravila Hlavičková. Nelíbí se jí především nedořešená legislativa.
 
„Náklady se zvyšují, platby od pojišťoven již několik let stagnují. Také neustále narůstá administrativa,“ vyjmenovala připomínky lékařka.
 
Ta nemusela za celý den řešit žádný vysloveně kritický případ, přijala asi deset lidí.
 
Jedna z pacientek zamířila na vyšetření k internistovi, jinak převažovali lidé s angínami či střevními potížemi. Před ordinací, která sídlí v těsném sousedství brány Agrostroje, čekala i Věra Sůvová. „Těžko říci, zda lékaři mají právo stávkovat. Já mám sedm a půl tisíce korun důchodu a také nikam protestovat nechodím. Co ale vím, nějaký důvod tam asi bude,“ pravila poklidně důchodkyně.
 
Ostatní lékaři prožili běžný den. Drahomíra Škodová z pelhřimovské nemocnice nechtěla rozhodnutí praktických lékařů blíže komentovat. „Přiznám se, že jsem neměla čas studovat jejich konkrétní připomínky. V nemocnici máme celý systém nastavený jinak. Pokud ale protestují všichni, asi mají proč,“ konstatovala Škodová, která by stejně jako stávkující zatočila s přebujelou administrativou.
 
„Papírování je fakt až příliš. A od Nového roku ještě přituhne,“ doplnila Škodová.

Zubař Jan Nehyba považuje požadavky „praktiků“ za oprávněné. „Oni je ale uplatňují na nesprávném místě. Ty peníze by měli vybírat od lidí,“ vyslovil názor stomatolog.

Eva Hlavičková si myslí pravý opak. „Nepovažuji za správné, aby si lidé platili primární péči. Peníze za ni bychom přece měli dostávat od pojišťoven,“ oponovala Eva Hlavičková.
 
Pacienti se možná budou muset obejít bez svého lékaře hned tři dny po sobě. Stačí, aby souběžná pražská jednání nepřinesla pro lékaře uspokojivý výsledek.
 
Službu kvůli pacientům s neodkladnými potížemi držela pelhřimovská Eva Hlavičková. Ta by jinak zavřela také.