Nejdelší fronty se tak nejčastěji tvoří na chirurgii, ortopedii a rentgenu, především v pondělí a v pátek.
 
„Skřípla jsem si nerv a necítila nohu. Šla jsem rovnou na chirurgii, kde jsem strávila pět hodin čekáním, než na mě vyjde řada,“ postěžovala si Marie Bradáčová, důchodkyně z Pelhřimova.
 
Podle ředitele nemocnice Pavla Hraly musejí lidé pochopit, že lékaři v první řadě ošetřují naléhavé případy, takže když například přijede sanitka rychlé záchranné služby, musí lidé v čekárnách počkat.
 
„Tady je řešení problematické. Posílení lékařů na chirurgii není z ekonomických důvodů možné, ovšem kdybychom zvýšili počet lékařů, mohlo by se stát, že by v některých hodinách neměli vůbec co dělat, proto se o tomto v současné době ani neuvažuje,“ uvedl Hrala.

Dva lékaři musí pacientům stačit

I doktoři sami se brání, že za délku doby strávenou v čekárnách nemohou. Podle primáře chirurgického oddělení Miroslava Zahálky si za celou situaci mohou pacienti sami.
 
„Lidé jsou čím dál tím více náročnější na ošetření. S tím však my nemůžeme nic dělat, vždyť jen na chirurgii jsou neustále dva doktoři v provozu,“ vysvětlil Miroslav Zahálka.
 
Situace je už tak vážná, že se na oddělení kvůli dlouhým frontám a předbíhání zavedl systém lístků. Díky němu se ihned po nahlášení svého příchodu dostane pacient do evidence.
 
„Ke konci roku se teď navíc všichni snaží vyřešit své zdravotní problémy nebo si dojít k lékaři na kontrolu. Lidé si ale musí uvědomit, že prostor v nemocnici je omezený,“ upozornil Zahálka.
 
V novém roce by se měl problém vyřešit. Většina ordinací očekává, že po zavedení plateb dojde ke značnému poklesu počtu pacientů. „Myslím si, že situace se pak zlepší. Lidé si sami ujasní, s čím je potřeba k lékaři zajít, a my tak budeme řešit jen ty vážnější případy,“ domnívá se Zahálka.