Náramek, který ze zápěstí nelze sundat, obdrží pacient hned při příjmu. Obsahuje jméno, příjmení a datum narození. Sňat je mu až při propouštění z nemocnice.

“Nevadí mi to. Nijak mi nepřekáží, v podstatě ho ani necítím. Myslím si, že by mi nepřekážel, ani kdybych tu měla ležet déle,“ usmála se Markéta Bartlíková z Častrova.

Jak uvedla hlavní sestra pelhřimovské nemocnice Jitka Dejmková, náramky mají jednotnou bílou barvu a při příjmu je dostanou skutečně všichni pacienti.

Nevadí ani novorozencům

Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Romana Petříka si pacientky na náramek nestěžují. „Za pět dnů nemáme ani negativní ani pozitivní zkušenosti, i když na našem oddělení pro novorozence používáme v rámci bezpečnosti náramky již od listopadu. Nyní jsme pouze začali dávat pásky všem pacientkám,“ vysvětlil Petřík. Pouze novorozenci tvoří vyjímku co se barvy náramků týká.

„Zachováváme růžovou a modrou, to podle pohlaví narozeného dítěte,“ dodal Petřík.

Na tom, že náramky nijak neobtěžují se shodují také novopečené maminky. „Pásek není nijak přiškrcený, takže vůbec nevadí mě, ani mému malému Vojtovi,“ uvedla Lenka Chautková, která v náručí chovala spokojeně podřímujícího syna.

Čas ukáže

Komplikace nejsou s náramky ani při operacích. „S indentifikačními páskami zatím nemáme moc zkušeností. Ale pokud neoperujme přímo zápěstí, tak se pásky nesundavají,“ uvedl chirurg Jindřich Dvořák.

Problém nemůže nastat ani v případě, kdy není možné identifikaci zjistit, pacient je bez dokladů či v bezvědomí po dopravní nehodě.

„To pak na náramek napíšeme neznámý muž či žena a údaje doplníme okamžitě poté, co je zjistíme,“ dodala Jitka Dejmková.

Systém značení indentifikačními náramky se používá od 1. června ve všech nemocnicích kraje.

Doposud jich bylo vyrobeno 134 tisíc celkem za 820 tisíc korun.