Na pelhřimovském sídlišti totiž našel dámskou kabelku s mobilem, četnými doklady a drobnostmi, ale hlavně s naditou peněženkou.

Místo toho, aby se Petr oddal plánování, co všechno si za pětitisícovku pořídí, chytl tašku a upaloval s ní na policejní služebnu.

„Chvilku jsem si říkal, že bych si to mohl nechat. Jenže pak jsem si uvědomil, že by ty peníze někomu moc chyběly, Tak jsem je raději odevzdal,“ konstatoval skromně žák čtvrtého ročníku.

„Tohle se nám skutečně nestává často, spíše se zabýváme úplně opačnými činy. Můžeš na sebe být hrdý,“ pochválila klučinu policejní mluvčí Hana Kotková při předávání čestného diplomu a tašky plné užitečných drobností.

Doma dostal dokonce vynadáno

Ředitel školy zahájil pochalnou řeč rázným prohlášením. „U mě jsi velký frajer. Pár tisícovek bys utratil a měl bys ošklivý pocit, že to nebylo správné řešení. To, že ti teď spolužáci tleskají, se nedá penězi vyvážit. Kéž by se každý zachoval jako ty,“ vyslovil přání Luděk Charouzek.

Poctivec však zároveň dostal za svoji šlechetnost dokonce vynadáno. Samozřejmě nepřímo. Dostavil se totiž pozdě k obědu. „Jen Petr přišel domů, okamžitě jsem na něho spustila, protože nedochvilnost nesnáším. Když z něj ale vylezlo, proč se zdržel, byla jsem na něj pyšná,“ vyprávěla maminka Alena Kubínová, které však bylo syna i trochu líto.

„On si myslel, že jako poctivý nálezce dostane odměnu. Skoro denně se mě ptal, jestli se už někdo ozval. Potěšila by jej třeba i tabulka čokolády,“ dodala shodou okolností kuchařka v ZŠ Na Pražské.

Mladá žena, která vypátrala ztracenou kabelku voláním na svůj vlastní mobil, si pro ni přišla na policejní obvod půl druhé hodiny poté.

Spolužáci by raději pelášili za rodiči

Na mladého nálezce si nevzpomněla. „Stejně bych to podruhé udělal stejně,“ pravil Petr Kubín rozhodně při pohledu na čestné uznání, které jej pasovalo na Mladého ochránce zákona.

Petrovi spolužáci by s podobným nálezem nejspíše utíkali pro radu k dospělákům. „Asi bych to také otevřel, tašku bych ale donesl rodičům,“ uvedl Jakub Křikava. Stejně by si počínala Markéta Lukášová. „Sama bych na policii asi ani netrefila,“ usmála se dívka.