Novela daňového zákona je na papíře. Včera o tom informoval předseda Svazu měst a obcí (SMO) Oldřich Vlasák. „V dosud platném zákoně je osm velikostních kategorií měst a obcí, v návrhu je zúžení na čtyři. A přechody nebudou tak dramatické,“ uvedl Vlasák.

Když nakupovala Jihlava obyvatele v roce 2005 a přehoupla se přes 50 tisíc obyvatel, získala do rozpočtu navíc 25,3 milionu korun.

„Pokud bude novela schválena, sídla nad 30 tisíc obyvatel budou mít stejný koeficient. Nebude tam už to lámání kolem hranice 50 tisíc obyvatel,“ doplnil vedoucí legislativně– –právního oddělení sekretariátu SMO Lukáš Váňa.

„A podle novely, ať už porovnám města s 49 999 obyvateli a 50 001 obyvatelem, respektive s 29 999 a 30 001 obyvatelem, rozdíly v příjmech už nebudou v řádu milionů, ale tisíců korun. Nákupy obyvatel už se nevyplatí,“ předpokládá Váňa.

 

Všechna sídla nad 30 tisíc obyvatel budou mít stejný koeficient.
Lukáš Váňa, Svaz měst a obcí

 

Novelou se budou zabývat poslanci. Na nich je její schválení. „Změnu uvítáme. Přestaneme se mezi sebou třít. Ale linearita mohla být větší. Vyšší příjmy na obyvatele budou pořád mít velká města,“ upozornil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.